Menu

Zayıflamak için Sarımsak çayı Tarifi

Sarımsak çeşitli hastalıkların en etkili ilaç olarak yıllardır kabul edilir. Bir bitki etkili bir antiseptik görevi görür ve yenileme ve iyileştirici özellikleri vardır.

Sarımsak kullanarak soğuk algınlığına tedavisi, kan damarları temizlemek için, bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyi bir fikir olabilir, Buna ek olarak, sarımsak pek çok ülkenin mutfağında sevilen harika bir lezzet olabilir.

Sarımsak gereksiz kilolardan kurtulmak isteyenler arasında kullanılır. Kilo kaybı için sarımsak kullanmak pek alışık olmadığımızı bir şeydir ama günümüzde sarımsak çayı çok popülerdir.


Sarımsak zayıflamaya yardımcı olur mu?

Her şeyden önce, sarımsak kendi başına kalori yakma yeteneğine sahip değildir sonuçları nötralize etmez. Ama o vücutta biriken toksinlerin atılımının yanı sıra iştah azalması ile baş edebiliyor. İştahınızı normale çevirirseniz gereksiz atıştırmalardan uzak durursunuz ayrıca çok tüketilen ve düşük kalorili gıdalar (sandviç, şeker, cips, tuzlu kuruyemiş vb. D.), mezeler gibi atıştırmalıklar kaçınmak, kilo vermeyi daha da kolaylaştırır.
Uzmanlar tarafından ezilmiş sarımsak kullanmanız tavsiye ediliyor. Çünkü o zaman besin azami miktar ile vücuda daha faydalı oluyor. Özellikle, allicinin, yağ yıkmak ve toksinleri ortadan kaldırmak gibi yeteneğinden bahsediyoruz.

Allicin nedir?
Allicin zararlı saldırılara karşı sarımsağın savunma mekanizmasıdır diyebiliriz. Sarımsak bitkisi taneleri dış kabuklar soyulduktan sonra herhangi bir fiziksel zarara ezmek kırmak bıçakla doğramak gibi maruz kaldığında, bir enzimatik reaksiyon ile Allicin üretir.

Unutmayın allicin sarımsaktaki yoğun sarımsağın kokusunun ana nedenidir.
Allicinin sağlık açısından farmakolojik ve klinik çalışmalarında ispatlanmış faydaları
Allicin ve içeriğindeki sülfür bileşeni antik oksidan özelliğe sahiptir. İnsan sağlığı için potansiyel olarak tarih boyunca yararlı gösterilmiştir. Allicinde lipit düşürücü; antiplatelet ve procirculatory etkileri vardır.
Aynı zamanda Anti bakteriyel ve anti kanser etkileri de vardır. Ek olarak sarımsak özü karaciğer koruyucu ve sinir sistemini koruyucu özelliklere sahiptir.

Sarımsak ve limon tentürü

Bir tentür hazırlamak için, Sarımsak bütün olarak temizlendikten sonra dilimlenmiş limon(diğer meyvelerle) ile kısık ateşte 15 dk. kaynatılır. Yarım saat kaynatmak tavsiye edili . Bu tentür yemekten önce- 2 yemek kaşığı şeklinde alınmalıdır.
Sarımsak çayı
Bu çay limon-sarımsak tentür daha kolay hazırlanır. Sarımsakları soyun ve ince ince doğrayın su dolu tencereye koyup dakika kaynatın. Bu çay aç karnına içilir olmalıdır. Ayrıca tadı yumuşatmak için süt ekleyebilirsiniz.
Zencefil çayı-sarımsak

Zencefil-sarımsak çayı – Zayıflamak için başka büyük tarifi. Bu içecekle sarımsak, fazla kilo ile mücadelede en etkili olduğuna inanılmaktadır ve zencefilin mükemmel besin özellikleri vardır. Onlar metabolizma sürecini hızlandırır, yağları kırar ve iştahı normale çevirir.

Zencefil ve ince ince küçük bir kısmını doğrayın. Sarımsak iki karanfil ile bir kavanoza kaynar su ile dökün ve bir saat bekletin. Bu Çaydan küçük porsiyonlar halinde gün boyunca tüketilebilir

Birçok kişi, doğal bal ile bu tentürü tüketmeyi tercih eder. Eğer düzenli olarak zencefil-sarımsak çayı kullanmayı planlıyorsanız yeşil veya siyah çay yaprakları eklemek için tavsiye edilir.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top