Menu

Yeşil Kahve’nin Faydaları Nelerdir ?

Yeşil çayın ardından son dönemlerde en çok ilgi çeken zayıflatıcı içecekler arasında yeşil kahve gösterilmektedir. Yeşil kahvenin zayıflatıcı faydaları pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Artık populer olan Yeşil kahve tüm aktarlardan sorunsuz şekilde elde edilebilen bir kahve çeşididir.

Yeşil kahvedeki antioksidan miktarı bildiğimiz diğer kahve oranından daha fazladır. Ayrıca vitamin ve aminoasit bakımından da diğer kahveye oranla daha fazla. Normal kahveden farklı olarak yüksek  ısıda kavrulmadığı için klorojenik asit içeriyor.

yesil-kahve-tanesi

Klorojenik asit yağ yakma özelliğine sahiptir ve yeşil kahvede yüzde 47 daha fazladır.
Yeşil kahve ile zayıflamak bildiğimiz normal kahveyle zayıflamaktan 2 kat daha etkili olduğu anlamına geliyor. Tabi diyette sadece yeşil kahve içip oturmak zayıflatmaz. Egzersiz de yapmanız gerekiyor.
Yeşil kahvede kafein miktarı daha da azdır. Çünkü kafein oranı kavrulma işlemi uzadıkça artar. (Resimde yeşil kahve çekirdeği ile kavrulmuş kahve çekirdeğinin  Klorojenik asit derecesini göstermektedir.)

Yeşil Kahve Nasıl Pişirilir?

Yeşil kahve hazırlamak için kullanılacak olan kahve öğütülmemiş ve kavrulmamış şekilde ham olmalıdır.

Çezvemizin içerisine yeşil kahvemizi alıyoruz ve tıpkı türk kahvesinde olduğu gibi fincan sayısı kadar su ilave ederek pişirilir. Aynen türk kahvesi gibi her fincan için 1 veya 1.5 çay kaşığı yeşil kahve kullanılabilir.

Hazırlamış olduğumuz yeşil kahve gün içerisinde 2 kez içilir. Lezzeti bitki çaylarına benzeyen yeşil kahve, düzenli tüketiminde diyet listelerinize takviye kuvvet olacak ve kilo verme hızınızı neredeyse 2 katına ulaştıracaktır.

Yeşil kahve ne kadar süre içilmeli/ kullanılmalı?

Uzmanlar sürekli kullanılan ilaçları, bitkisel çayları uzun süre kullanmanızı tavsiye etmemektedir. Doktorlar verdiği ilaç bir süre sonra hasta tarafından bu ilaç artık etki etmiyor dediğinde ya ilacın dozunu artırıyor ya da başka bir ilaç veriyor.

Bitkisel de olsa vücut bir süre sonra içtiğiniz çaya da bağışıklık kazanarak ilk zamanki etkisini göstermemektedir. Bu yüzden bitki çaylarını ve yeşil kahveyi 15 günden fazla kullanmayın. 1 Ay ara verdikten sonra tekrar kullanabilirsiniz.

Yeşil kahvenin yararları

Ham kahve çekirdeğinin kavrulmamış haline yeşil kahve deniliyor. Bu kahvenin faydalarını kısaca açıklamak gerekirse;
Kavurma işlemi olmadığı için ya da daha az olduğu için kafein oranı daha azdır.
Yüzde yüz doğaldır.
Antioksidan içerir.
Şeker hastaları rahatlıkla içebilir, çünkü kan şekerini düzenlendiği tespit edilmiştir.
Beyni ve sinir sistemini uyarıcı özelliği vardır.
Diğer kahveler gibi yeşil kahve tüketimi sonrasında halsizlik, yorgunluk ve uyuklama zamanında içilmesi işe yarar canlandırır.
Antioksidan bakımından oldukça zengin ve faydalı içecektir.
Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır.
Enerji verir zinde hissettirir.

Yeşil Kahvenin Diyete Faydaları Nelerdir?

Yeşil kahve diyeti uygularken normal öğünlerinizde vücut ritmine göre uygulayacağınız diyet programlarının ana öğünlerinden 1 saat önce veya 15 dakika sonra tüketilen yeşil kahve ile zayıflamak mümkün hale geliyor.

Özellikle vücuttaki hareketsiz kalan göbek bölgesi gibi bölgelerde bulunan yağları parçalayıcı etkileri bulunmaktadır.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top