Menu

Yengeç Çubukları (surumi) ile Zayıflayın

Yengeç çubuğu salatası bayram sofraları yanı sıra, günlük menü için ideal bir lezzettir.
Buna ek olarak, yengeç eti vücut için çok önemli büyük bir protein kaynağıdır. Çeşitli protein diyeti alan sporcular için tavsiye edilir, çünkü proteinin olarak, yağsız kas kütlesinin destekler.
Bu ürünün kaliteli olanı yalnızca diyet ürünü kabul edilebilir. Özellikle az miktarlarda olan yada yengeç eti bulunmayan, az bilinen üreticilerden yengeç çubuğu almayın. Paket üzerindeki yazıları dikkatle okuyunuz .Gıda katkı maddeleri, lezzet artırıcılar, koruyucular, boyalar ve diğer zararlı bileşenler yoksa, bu tür gıdalar diyet için idealdir. Yengeç çubuklarıyla iyi farklı yemekler ; diyet salata, çorba vb. yapabilirsiniz! Haydi Tariflere geçelim

Tarif №1
Gerekli malzemeler:

1 fincan pirinç ;
3 yumurta;
Soğan (yarım);
Konserve mısır;
Yengeç çubuğu paket;
Kalamar 500 gram;
Mayonez;
Tuz.

Hazırlanışı

Suyla önceden yıkanan pirinci haşlayın. Pirinç soğuduktan sonra ince ince kesilmiş yengeç çubuğu(surumi) ile karıştırın. İnce şeritler halinde kesilmiş hafif tuzlu su kalamarı ve yengeç çubuklarını kaynamaya başlayan pirince ekleyin.
Sonra, bir salata tabağına konserve mısırdan sıvıyı boşaltıp ekleyiniz ve ince doğranmış soğan (sirke içinde önceden marine edebilirsiniz. Ayrıca deniz yosunu 200 gram ekleyebilirsiniz, ancak bu ürünün tadını beğenmiyorsanız eklemek zorunda değilsiniz. Mayonez tuz, karabiber ile hepsini karıştırın afiyet olsun.
Tarif №2
Gerekli Malzemeler:

100 gr peynir;
Soğan;
2 taze domates;
Yengeç çubukları 250 gram;
(isteğe bağlı) konserve mısır;
Mayonez;
Tuz.

Hazırlanışı

Küçük küpler halinde yengeç çubuklarını ve domates kesin. Kıyılmış soğan, konserve mısır ve rendelenmiş peynir ekleyebilirsiniz. Mayonez ,bir miktar tuz, karabiber ile birlikte salata tabağına doldurun. Başka bir ipucu: peynirleri “eritmek” gibi yumuşak münhasıran makarnalık peynir kullanın.
Yeşil soğan ve kırmızı biber dilimleri ile bitmiş salata dekore edebilirsiniz. Afiyet olsun
Tarif №3

Gerekli malzemeler:

Pirinç 4-5 yemek kaşığı;
Konserve ananas 370 gram;
Soğan;
Peynir 250 gram;
Yengeç çubuğu 200 gr;
Mayonez;
Tuz.

Hazırlanışı

Pirinci haşlayın ve doğranmış Yengeç çubuğu ve küçük ananas parçaları ile karıştırın. Soğanı İnce ince doğrayın ve peynir rendeleyin. Mayonez, tuz ve karabiber ile tüm malzemeyi salata tabağına doldurun. Afiyet olsun
Tarif №4
Gerekli malzemeler:

Salatalık;
1 demet Taze yeşillik;
1 demet Yeşil marul;
2 yemek kaşığı yeşil bezelye konserve;
Yengeç çubuğu 100 gram;
Soğan;
Mayonez;
Tuz.

Hazırlanışı
Yeşil bezelye hariç tüm malzemeyi İnce ince doğrayın. Konserve bezelye, tuz, biber ve yeşillik ekleyin ürünleri karıştırın zevkinize göre soslar ekleyebilirsiniz. Hafif mayonez, düşük yağlı ekşi krema ve bitkisel yağ olabilir. İster iseniz Ayrıca, biraz sirke ekleyebilirsiniz.

Tarif №5
Gerekli malzemeler:

Lahana (yaklaşık 400 gram);
Biraz yeşil soğan;
Konserve mısır 250 gram;
Yengeç sopalarla 240 gram;
Mayonez;
Tuz.

Hazırlanışı
Yengeç çubuğunu küçük küpler halinde kesin ve İnce kıyılmış yeşil soğan içine kıyılmış lahana parçalarını ekleyiniz. Mayonez tuz, karabiberi ile salata tabağına doldurun. Salataya daha kullanışlı ve düşük kalorili olduğu için, mayonez yerine düşük yağlı yoğurt yada kefir kullanabilirsiniz Ve hatta bir tutam şeker ekleyebilirsiniz.
Gördüğünüz gibi, yengeç çubuğu güvenle diyet için düşük kalorili çeşitli yemekler yapabilirsiniz.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top