Menu

Tuzsuz Yemeklere Tat Katmanın Yolları

Tuzun yemeklere eklenmesi çok çok eski yıllara dayanır. İnsanlar eski zamanlardan beri tuzun vücuda zararlarını bildikleri halde kullanmaktan vazgeçmediler. Genellikle tuzsuz yemek yiyen kişiler bunu doktor tavsiyesi olduğu için yaparlar. Bunu bir yaşam şekli haline getirenler ise gerçekten çok faydasını görürler. “Yemekler tuzsuz hiç tadı olmuyor” dediğinizi duyar gibiyim. Peki tuzsuz yemekleri daha lezzetli hale getirmenin yolları nelerdir?

tuz-kullanmadan-yemek-yapmak

  1. Füme / tütsülenmiş et ve balıktan uzak durun : Bu tip yiyeceklerde etin korunmasını sağlamak için yoğun miktarda tuz kullanılmıştır. Bu yiyecekleri tüketmek yerine, haşlanmış dana eti, tavuk veya hindi yerseniz hem tuzu çok aramayacaksınız hem de daha sağlıklı beslenmiş olacaksınız.
  2. Salatalarınızı limon veya portakal suyu ile tatlandırın : Tuzsuz salata çok hoşunuza gitmeyebilir ama tuz yerine taze limon suyu veya portakal suyu kullanarak tuzsuz da tat verebilirsiniz. Deneyin çok hoşunuza gidecek.
  3. Biber seçeneklerini değerlendirin : Acı biber, kara biber ve pul biber hemen hemen her yemekle tüketebileceğiniz baharatlardır. Bunları kattığınız yemeklerde tuz aramaz, tuzsuz olmasına da aldırış etmezsiniz. Acı yemek metabolizmayı ve yağ yakımını da hızlandıracağı için, bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.
  4. Salça, turşu ve sosları organik yapmaya veya satın almaya çalışın : İçerisinde bulunan aşırı tuz ile vücudunuza tuz alışkanlığını geri döndürmeye çalışan salça, turşu ve soslar aslında hepsi evde hazırlanabilir şeylerdir. Bunları evde daha az tuzla hazırlamak da mümkün.
  5. Tuz ve sodyum : Tuzun içerisinde bolca bulunan sodyumu başka gıdalardan almanız mümkün. Bu da size tuz kadar olmasa da tuza yakın bir tat verecektir. İçerisinde sodyum bol bulunan gıdalar : Karbonat, kabartma tozu, bulyonlar, soya sosu, mayalar, kaşar peyniri, zeytin, deniz mahsülleri

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top