Menu

Tırnak Kırılmasına Karşı Ne Yapılmalıdır

Tırnak kırılması , genel olarak tırnak yapısı zayıf olan kişilerde meydana gelir. Özellikle bayanlar daha çok tırnak uzattığı için tırnak kırılmasından çok şikayetçi olurlar. Ancak korkmanıza gerek yok bugün sizlere tırnak kırılmasına çözüm yollarını ve tırnak uzatmak için yapılması gerekenleri anlatacağım.

Tırnak Kırılmasını Önlemek için Yapılması Gerekenler

  • Oje sürmeyi seviyorsanız tırnaklarınızın sağlığını riske atıyorsunuzdur. Tırnak ojelerini temizlemek için kullanılmakta olan aseton tırnaklarınızı yıpratarak güçsüz duruma düşmesini ve daha çabuk kırılmasını sağlamaktadır. Bu yüzden olabildiğince az oje ve dolayısı ile aseton kullanın.
  • Sürekli olarak ev temizliyor iseniz sadece tırnaklarınızı değil ellerinizi de korumalısınız. Temizlik sırasında gerek çevredeki mikroplar gerekse de bol su tırnaklarınızın yıpranmasını ve daha hassaslaşarak kırılmasını sağlar.
  • Bayanların en çok yaptıkları yanlış tırnaklarını keser iken tırnak makası kullanmalarıdır. Tırnak kesmek için tırnak makası kullanan bayanlarda tırnakların uzama süresi törpü kullanan bayanlara oran ile 3 katı daha uzun sürededir.
  • Gün içerisinde tüketmeniz gereken su tırnaklarınızın sağlığı içinde önemlidir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını aldığınızda hücreleriniz beslenecek ve tırnaklarınız daha dayanıklı bir hale gelecektir.
  • Tırnakların güzel görünmesi için çok uzun olmasına gerek yoktur. Tırnak uzunluğunu aşırı derece tercih edecek olan bayanların tırnakları daha hızlı kırılacaktır.
  • Tırnaklarınızı nasıl kestiğiniz tırnaklarınızın kırılması ile bağlantılıdır. Küt bir şekilde keseceğiniz tırnaklar çok daha çabuk kırılacaktır. Bu nedenden dolayı tırnaklarınızı olabildiğince küt kesmekten kaçınmalısınız.

Tırnak Kırılması için Doğal Çözüm

Tırnakların kırılmaması için yukarıdaki maddelere dikkat ettikten sonra aşağıda sizlere sunacağımız çözüm yolunu kullanabilirsiniz.

  • 2 Çorba Kaşığı Hint Yağı
  • 2 Çorba Kaşığı Limon Suyu

Aktarlardan alabileceğiniz Hint yağı ile marketlerden alacağınız taze limonu sıkıp suyu ile karıştırın ve tırnaklarınıza her gün düzenli olarak 3 4 dakika boyunca uygulayıp bekletin. Ortalama olarak 1 hafta içerisinde daha güçlü tırnaklara sahip olabileceğinizi hissedeceksiniz.

Tırnak Bakım Uyarısı

Yukarıda bahsettiğimiz kırılan tırnaklara bakım tarifi yaptıktan sonra kesinlikle 1 hafta kadar veya daha uzun bir süre tırnaklarınıza oje sürmemelisiniz. Oje sürülen tırnak zamanla sertliğini ve sağlığını kaybeder.

Tırnaklarınızın hızlı ve sağlıklı uzamasını istiyorsanız, yumurta ve kuru yemiş yemelisiniz. Yumurta ve kuru yemiş içerisinde bulunan proteinler sayesinde hatta özellikle ceviz ve fındıkta protein seviyesi tavan olduğu için tırnaklarınız hem sağlıklı hemde kısa sürede uzayacaktır.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top