Menu

Stresi Yenmenin Yolları

Sinir ve stres çağımızın adeta yapışkan bir hastalığı olmuş durumdadır. Sinir ve stresli insanların en belirgin özellikleri kendileri dışında hiç kimse ile görüşmek istememeleridir. Bu durum onların sinirli ve stresli olmalarına neden olan farklı kişi ve çevrelerinden uzak olma isteklernden kaynaklanmaktadır. İş hayatı, okulda ki rutin sınavlar, mutsuz bir evlilik, geçim sıkıntısı ve ya bunlara benzer bir sürü neden sinir ve stres nedenleri arasındadır.

Stres Dikkate Alınmazsa Ne Olur?

Stres birçok fizyolojik hastalığın ve psikolojik rahatsızlığın temelinde yatan nedenlerin basında gelir. Özellikle bağışıklık sisteminde çöküş görülen hastalıklardan kanser gibi ciddi hastalıkların temelinde yatar. Depresyon, panik atak, duygusal bozukluklar ilk etapta stres formunda görülebilir ve uzun vadede hastalığa dönüşebilir. Stres durumunda kendinizi rahatlatmalı ya da bir uzmana danışmalısınız.

sinir-stres-atmak

Stres ile Baş Etmek için  Neler Yapabiliriz:

* Stresi siz nasıl yaşadığınızı anlamaya çalışın. Herkes stresi benzer biçimde yaşamaz. Bu nedenle size stres yaşatan durumları ve olayları tespit edin. Stres durumunda nasıl düşündüğünüzü, hissettiğinizi ve davrandığınızı fark edin.

* Stres olmadan önce neler yaşadığınızı fark edin. Öfke, yorgunluk, halsizlik stres durumunuzun sinyallerini veriyor olabilir.

* Stresinizi sağlıklı yollarla yönetmeyi keşfedin. Rahatlama egzersizleri, spor yapmak, aile ve arkadaş desteğini güçlendirin.

*İş hayatında veya evde gün içinde rahatlamak için molalar verin.
* Beden ve ruh sağlığınıza her zaman dikkat edin. Ruh ve beden sağlığını sizi hertür stres faktörüne karşı dayanıklı kılacaktır. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye, yeterli uyumaya ve yapmaktan keyif aldığınız bir sporu yapmaya çalışın. Ne kadar yoğun olursanız olun, tatil planlarınızı ertelemeyin ya da iptal etmeyin.

* Yaşamınızın değerini ve yaşadığınız her anın değerli olduğunu bilin ve keyfini çıkarın.

* Beklentilerinizin gerçekçi olup olmadığını değerlendirin. Hedeflerinizi küçük ama ulaşabileceğiniz ve sizi büyük hedeflere taşıyacak biçimde belirleyin.

* Kendi kapasitenizi fark edin ve beceri alanınızın dışında kalan taleplere “Hayır” demeyi öğrenin.

 

 stres-ile-bas-etmek

* Önceliklerinizi belirleyin. Yapacaklarınızı iyi organize edin.

* Çalışıyorsanız öğle molanızda dışarıda kısa bir yürüyüş yapın.

Ailenizle, dostlarınız gibi sosyal desteklerinizle daha sık görüşün, sıkıntılarınızı paylaşın.

“Sen” dili yerine “ben” dilini kullanın

* Stresinizi yönetmekte zorlanıyor, stresin ruhsal ve bedensel etkilerini çok yoğun yaşıyorsanız, bir klinik psikologla görüşüp, destek alarak stresle daha iyi ve etkin bir şekilde baş edebilirsiniz.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top