Menu

Sivilce ve Aknelerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Sivilce ve aknelere doğal, aynı zamanda ucuz bir çözüm arıyorsanız şayet aşağıda vereceğimiz önerileri muhakkak denemenizde fayda olacaktır. Sivilceler için ev ortamında hazırlayabileceğiniz pratik çözümleri sizlere sunuyoruz.

Tatlı Patates

Tatlı patates lezzetli olmasının yanı sıra aknelerin yok olması konusunda da harikalar yaratan bir besindir.  Market ve pazarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Tatlı patates, beta karoten, A ve C vitaminleri bakımından fazlasıyla zengin bir besin öğesi. Saydığımız bu vitaminler yağ bezlerinin meydana getirdiği salgıyı üretmesini sağlar. Salgılanan bu madde cildimizi bakteri ve akneye sebebiyet veren birçok organizmadan da dâhil olmak üzere koruma altına alır. Tatlı patatesi rendeleyerek veya ince dilimler olarak keserek sivilce bulunan bölgeye koyarak 5 ila 10 dakika arasında bir süre bekletiyoruz.

Aspirin

Salisilik asidin isimli maddenin leke tedavisi ve akne sorunlarında kullanın çok güçlü bir etken olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz. Peki, hepimizin evinde bu maddeden olduğunu söylesek ne dersiniz? Evet, aspirinden bahsediyoruz. Birkaç adet aspirin alıyoruz, salistik asit içeren aspirin olmasına dikkat ediniz. Almış olduğumuz aspirinleri bir iki damla su içerisinde eritiyoruz. Eritmiş olduğumuz aspirini hamur kıvamına getirdikten sonra yüzümüze uygulayarak kuruyana kadar bekliyoruz. Kuruma işlemi oluştuktan sonra yüzümüzü yıkayabiliriz. Uygulamış olduğumuz bu maskeyi 5 ila 15 dakika aralıklarda yüzümüzde bekletebiliriz. Şayet sadece problemli olan bölgeye uygulamak isterseniz, bir adet kulak çubuğu vasıtası ile sadece ilgili bölgeye uygulayabilirsiniz.

Elmalı Turta Peeling’i

Elmalı turta herkesin iştahını kabartan bir tatlı çeşidi olmasının yanı sıra peeling hali ile de birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaların başında akne oluşmasına yol açan ölü derileri yok etmesidir. 

Malzemeler:

  • Bir kap organik elma püresi
  • İki yemek kaşığı kadar yeşil çay yaprağı
  • Üç yemek kaşığı esmer şeker
  • İki yemek kaşığı zeytinyağı

Yukarıdaki malzemeleri bir kap içerisine alarak karıştırın. Karıştırma işlemi bittikten sonra elimizde hafif ve ince yapıda bir maske oluştuğunu göreceğiz. Bu maskeyi önceden temizlediğimiz ıslak haldeki yüzümüze masaj yapar gibi uyguluyoruz. İşlem bittikten sonra ılık su yardımı ile yüzümüzü duruluyoruz.

Denize veya Yüzme Havuzuna Gidin

Yakınlarınızda yüzme havuzu varsa, imkanlarınızı kullanarak yüzmeye çalışın, klorun cildi kuruttuğu bilinir, bu da sivilcelerden kurtulma adına iyi bir haber sayılır. Aynı şekilde denize girmeniz de tuzlu suyun sivilce üzerindeki pozitif etkilerinden dolayı çok iyi gelecektir. Akne ve sivilceler suyla temastan oldukça iyi biçimde etkilenir, fırsatlarınızı bu yönde değerlendirerek bolca yüzmelisiniz, sonrasında ise saçlarınızın fazla etkilenmemesi için yıkayarak durulayın, cildinizi de nemlendirici bir krem uygulayarak dinlendirebilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe Vera birkaç yoldan sivilceleriniz üzerinde baskı ve tehdit uygular. Aloe vera kullandığınız zaman, cildinize sağladığı rahatlama ile kendinizi harika hissedersiniz.   Ayrıca, cildinizdeki enflamasyon ve kızarıklığı azaltır ve cildinizin fazla yağını alarak yağ dengesini korumuş olur.

Diş Macunu

Eğer hızlı bir şekilde gelişerek dikkat çekici hale gelen bir mamut sivilceniz varsa ve bunu en kısa yoldan tedavi etmek istiyorsanız, diş macunu içerdiği silica ile iyi bir seçenek sayılabilir. Sivilcelerin kuruması ve etkilerinin azalması için uykudan önce diş macunu sürerek sivilceli bölgeye yedirin, sabah uyandığınızda, suyla güzelce yıkayıp temizleyin.

Bal Maskesi

Bal lezzetinin yanı sıra, naturel bir antibiotiktir. Mükemmel bir sağlık kaynağı olduğu gibi, sivilce ve akneleride azaltıcı etkisi vardır, yapışma özelliğinden dolayı, ciltte biriken kir ve pislikleri temizleyerek, gözeneklerin nefes almasını sağlar. Basit bir maske yapmak için baldan yararlanın, iki yemek kaşığı altın iksiri balı bir çay kaşığı tarçın ile karıştırarak, yüzünüzün sivilceli bölgelerine uygulayın.
Kendinizi kirli ve pasaklı hissedebilirsiniz, netice alabilmek için tahminen 10 dakika sabredin, daha sonra yüzünüzü ılık su ile bolca durulayın.

Sarımsak

Sarımsak, yüksek oranda antioksidan içerdiğinden, akne mücadelesinde kullanılabilecek harika bir bitkidir, ayni zamanda anti-bakteriyel, anti-mantar ve anti-virüs özelliklerine sahiptir. Sarımsak kullanarak sivilcelerinizden kurtulmanın iki yolu vardır; önleyici bir tedbir olarak sarımsağı sofranızdan hiç bir zaman eksik etmeyin, bu genel sağlığınızda yardımcı olduğu gibi, kanınızı da temizler. Digeri ise acil sonuçlar için; günde bir kaç defa, bir diş sarımsağı soyarak sivilceleriniz üzerinde ovalayın, şayet cildiniz hassas ise, soyulmuş sarımsağı ezip, az bir suyla krem kıvamına getirerek uygulama yapabilirsiniz.

Buhar Banyosu

Buhar akne ve sivilcelerin tedavisinde rahatlıkla kullanılan bir yöntemdir, çünkü gözeneklerin açılmasını sağlarak, cilde nefes aldırır. Yüzünüze buhar banyosu yaptığınızda, cildiniz nemlenir ve toksinlerinden arınır.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, cilde iyi gelmesi ve güzelleştirmesi ile tanınır, buna ilaveten anti-bakteriyel ve anti-mantar özellikleri vardır. Yapılan çalışmalarda akne ilacı olan benzoit peroksit ile çay ağacı yağının benzer özellikler gösterdiği ve an az onlar kadar faydalı olduğu gözlenmiştir. Basit bir şekilde pamuk veya yumuşak bir fırça yardımıyla, sivilceli bölgeye uygulayın.

Salatalık

Salatalık bir anti-enflamatuar olarak çalışır, bazı insanlar salatalık dilimlerini yorgun ve şişmiş gözlerine kompres yapmak için kullanırlar. Bir diğer etkisi de, kızgın ve kızarmış sivilceler içindir.
İnce rendelenmiş salatalık ile, iki üç çay kaşığı limon suyunu harmanlayarak, elde ettiğiniz karışımı akneleriniz üzerine sürün, on veya on beş dakika beklettikten sonra yıkayarak temizleyin.

 Sivilcelerinizi Asla Sıkmayın

Kendi sivilcelerimi en az on kere sıktığımı hatırladığımda, suçluluk duyuyorum. Bu dürtü insana cazip gelir ve zaman zaman bunu yapma ihtiyacı hissedebilirsiniz, fakat bu başvurabileceğiniz en kötü yoldur ve çok da sakıncalıdır. Bunu denediğinizde sıkılan yer iltihaplanarak skar oluşumuna sebebiyet verir ve  bölgedeki bakteriler yayılarak, yüzünüzün sivilcesiz olan kısımlarına da istila ederler, asla bu yolda çare aramayın.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top