Menu

Selülitten Kurtulmanın Etkili Yolları

Her 10 kadından 8’inin başı selülitle dertte. Birçok kadın için buna savaş açmak oldukça zor geliyor oysa ki selüliti gidermek sanıldığı kadar zor değil.Selülitten kurtulmak istiyorum” diyorsanız; doğru yerdesiniz! Selülitle savaşmanın etkili yolları nelerdir? Gelin, hep birlikte selülitle savaşan besinleri öğrenelim ve beslenme planımıza dâhil edelim. Ayrıca, selülite neden olan yiyecekleri öğrenip hayatımızdan çıkararak hızlı ve etkili biçimde selüliti yok edip gerçek güzelliğimizi ortaya çıkaralım!

Selülitle savaşmanın ilk kuralının selüliti tanımaktan geçer. Selülit, yağ hücrelerinin dokularda birikmesiyle ortaya çıkan portakal görünümündeki oluşumdur. Genellikle bacak, kalça, diz, kollar ve göbek bölgesinde oluşur. Kadınlarda östrojen hormonu nedeniyle daha sık ve çok görülür

Selülit uzmanlara göre 4 ayrı evden oluşuyor

Tamamen pürüzsüz bir görünüme sahipseniz , ve girinti çıkıntı yoksa selülitsiz bir cilde sahipsiniz demektir , ancak elinizle sıktığınızda , o bölgede düzensizlik varsa ve ayağa kalktığınızda bu görünüm kayboluyorsa bu selülitin 1. evresidir. Ayaktayken , yani kasların daha sıkı olduğu anda bile selülit görülebiliyorsa bu 2. evre olarak kabul edilir. Ancak bu durumlarda yatar pozisyonda selülitler görünmez. Hem ayakta hemde yatarken selülitler gözle görülür bir şekilde ise bu 3. evre selülit tipi olarak kabul edilir.

Kadınsan Selülit ile Karşılaşabilirsin

Selülit oluşması için kanda bulunan östrojen hormonunun dolaşması yeterli olacaktır. Bu anlamda zayıf veya kilolu olmanız hiç farketmiyor , kadınsanız selülit ile rahatlıkla karşılaşabilirsiniz.

Kilo vererek selülitten kurtulamazsınız

Uzmanlara göre selülit başlangıcı 14 yaşından itibaren başlayabilir , yani ergenlik çağına girilmesi ile hormonların çalışmaya başlaması ile selülit riski ile karşı karşıya kalınabilir. Öncelikle şunu unutmayın , selülit rahatsızlığı yaşamak için özel sebeplere ihtiyacınız yok , her kadında görülebilir. Ayrıca genetik özellikler selülit oluşumunda rol oynayabilir , örnek verecek olursak baseni daha geniş kadınlarda daha fazla selülit oluşma riski yüksektir. Ayrıca beslenme alışkanlığına dikkat etmeyen kadınların çoğunda selülit rahatsızlığı rahatça gözlemlenebiliyor.

Selülitten kurtulmanın Etkili Yolları

Her akşam yatmadan önce ve her sabah kalktığınızda ılık suya limon sıkıp için, gün içerisinde bol bol su içmelisiniz , özellikle öğünlerinizde yarım saat önce bir veya iki bardak suyu kesinlikle içmelisiniz.

Televizyon karşısında ya da kitap okurken atıştırmayın.

Azar azar ve sık sık yemeyi tercih edin, asla aç kalmayın. Dengeli ve düzenli beslenin, tek tip gıda tüketiminden vazgeçin.

Kahvaltılarınız mümkün olduğu kadar güçlü , akşam yemeklerinizi ise hafif tutmaya çalışın

Gün içerisinde mutlaka taze sıkılmış meyve sularını tercih edin , ayrıca bitki çayları’da tercih edin

Soya lesitini (PPC) içeren kremler kullanın.

En önemli noktalardan biri olan tuz tüketimini mümkün olduğunca azaltın , yada tuzu hayatınızdan çıkarın

Spor yapmayı ihmal etmeyin , abartılı bir programa gerek yok , haftada 4 veya 5 gün düzenli yürüyün

Mümkün olduğu kadar çay , kahve , kola ve alkol kullanımından uzak durun , yapabiliyorsanız özellikle kola ve alkolu hayatınızdan çıkarın.

Giyim konusunda kendinizi kısıtlamanız gerekecek , topuklu ayakkabı ve özellikle dar giysileri tercih etmeyin.

Peynir , süt ve yoğurdun light türlerini tüketin

Normal eklemek yerine kesinlikle kepekli ekmek tüketin

Şekerden uzak durmalısınız , mümkün olduğu kadar şeker yerine tatlandırıcıları tercih edin

Bol bol meyve ve yeşil sebze tüketin

Et tüketiminde ise kırmızı et yerine ağırlıklı olarak beyaz et tercih edin

Zeytin yağına ağırlık vermelisiniz , katı yağlardan uzak durun,

Mümkün olduğu kadar kızartmalardan uzak durun, onun yerine haşlama , buğulama ve fırında pişirin

Yine en önemli etkenlerden iri olan sigarayı bırakmalısınız , dolaşımı yavaşlattığı için sigaradan uzak durun

Unlu , yağlı ve şekerli ürünlerden uzak durmalısınız

Fazla kilo aldıysanız ve selülitleriniz gözünüze batmaya başladıysa , ideal kiloda olduğunuz zamanlarda çektiğiniz fotoğrafları evinizde rahatça görebileceğiniz yerlere koyun , size nasıl olmanız gerektiğini hatırlatacaktır ve sizi engelleyecektir.

Mümkün olduğu kadar yemeklerinizi yavaş şekilde yiyin , hızlı yemek yemeyin

Kuru yemişlerden mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız ,

Son olarak kendinizle her zaman barışık olun , kararlı ve güçlü olursanız selülit kabusunu aşabilirsiniz.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top