Menu

Saç Kıran Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir?

Saçkıran sinsi hareket eden ve belirtilerini hemen ortaya koymayan bir saç dökülmesi hastalığıdır. Klişe sebeplerin aksine saç kıran gerginlik ve psikolojik travma gibi nedenlerden değil, cildimize bulaşan ve ani yayılan bir tür mantarın sebep olduğu cilt ve saç hastalığıdır.
Alopesi Areata

Alopesi areatanın nedeni nedir?

Alopesi areata otoimmun bir hastalıktır. Otoimmun hastalıklarda bilinmeyen bu nedenle bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı olarak görüp bu hücrelerle savaşmaya başlar. Bu durumda kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit denen hücreler sitokin diye adlandırılan kimyasallar salgılarlar ve bu da saçlarda dökülmeye neden olur.

Saç Kıran Tedavisi

Saçkıran çeşitli tedavi metodları uygulanarak çözülmeye çalışılan bir hastalıktır. Saçkıranı tedavisinde ilk olarak saçkırana sebep olan mantarları yok etme yolu seçilir. Bunun için genellikle anti fungal yani mantar ilaçları olarak bilinen toz, tablet veya krem şeklinde olan ilaçlarla tedavi sağlanmaya çalışılır. Bu mantar ilaçları topikal (bölgeye dıştan sürülme) uygulamalarla saç kıranlı bölgelere uygulanmaya çalışılır. Sonrasında saç çıkışını arttırmak için steroidler yani kortizonlar uygulanır veya minoksidil gibi ilaçlarla saçın hızlı çıkması sağlanmaya çalışılır.

Saç Kıran Belirtileri

Alopesi areata belirgin bir rahatsızlık vermediği için, genellikle berberler tarafından saptanır. Saçın büyümesi durur ve kökünden ayrılır. Alpopesi areata üç evre gösterir. İlk olarak saçlar aniden dökülür, sonra dökülen alanda genişleme olur. Son olarak da saçlar başlangıçta renkleri beyaz veya gri olarak çıkmaya başlarlar. Bu ayları hatta yılları alabilir. Yeni kıllar çıkarken diğerleri dökülebilir.

Saçkıran Bulaşıcı Mıdır

Saçkıran bir mantar hastalığı olduğu için bulaşıcıdır, hastalık kişilerden kişilere direkt temas neticesinde veya kullanılan ortak malzemeler (havlu, tarak, tırnak makası vb.) yoluyla kolayca bulaşabilir. Peki nasıl oluyorda bulaşan bu hastalık tüm hane halkında gtörülmüyor diyebilirsiniz. İşte burda belirleyici oılan bağışıklık sistemidir. Size bulaşsa bile bağışıklık sisteminiz hastalığı alt edebilir veya o tutunduğu küçük bir noktada kendini sürdürebilir. Ancak stres veya depresif durumlar yaşarsanız hastalık bağışıklık sistemindeki mekanizma yüzünden yayılmaya ve kılları dökmeye başlar.

Saç Kıran Bitkisel Tedavisi

Saçkıran rahatsızlığının birçok sebebi bulunmaktadır. Saçkıran sebeplerinden biri olarak gerginlik ve aşırı gerginlik de bulunmaktadır. Saçkıran rahatsızlığı ile avuç içi gibi saçlar öbek şekilde dökülür. Ayrıca saçkıran rahatsızlığının mikrobik sebepleri de vardır.

Saçkıran rahatsızlığının bitkisel tedavisi için birçok bitki ve bitki özü kullanılır. Aşağıdaki metodlar saçkıran için bitkisel tedavi özelliğinde önerilerdir.

Saçkıran bitkisel tedavi yolları nedir?

  • Tedavi amaçlı hasta olan yerde bulunan saçlar tıraş edilir. Bölge haftada iki defa yıkanır.
  • Bir avuç kepek, altı bardak suda kaynatılır. Kaynattığınız karışımı süzerek içine bir bardak limon suyu koyun. Bununla hastalıklı bölge yıkanmalıdır.
  • Bir çorba zeytinyağı ve bir kahve fincanı soğan suyunu karıştırın. Bu karışımı hastalıklı olan yerlere sürünüz.
  • Biraz ak kızıl ağaç yaprağını mikserden geçirerek, suyunu çıkarın. Elde ettiğiniz suyu hasta olan bölgelere sürünüz.
  • Mantar enfeksiyonundan oluşan saçkıran için, üç tane sarımsak ve tuzu havanda dövün. İçine 1-2 damla alkol koyarak, temiz bir bezle hasta bölgeyi kızartana kadar ovun. Bu işlemi her hafta bir defa yapmalısınız. Üç hafta içinde hasta olan bölgede, saçlar yeniden çıkmaya başlayacaktır.

Saç Kıran Tedavisinde Çay Ağacı ve Tarçın Yağı

Avustralya’da, Avrupa’da ve A.B.D.’n de yaygınlıkla kullanılan, mantarları ve virüsleri öldürebilme gücüne sahip bitkisel bir yağ olan çay ağacı yağının adını son günlerde birçok yerde duyuyoruz. Bu mucizevi yağ hakkında olumsuz hemen hiçbir bilgiye rastlanmıyor. Acil yardım paketi gibi bir yağ denilebilir.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top