Menu

Kabızlığa Karşı Nasıl Beslenmeli?

Kabızlık; yetersiz ya da yanlış beslenmenin bir belirtisi olabilir ve gün boyu tükettiğiniz gıdalarla yakından ilgili bir rahatsızlıktır. Genel olarak, lifli ve omega yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar bakımından zengin gıdalarla beslenmek kabızlığı hafifletebilir. Öte yandan ağır yağlı, işlenmiş ve besin lifi içermeyen gıdaların düzenli olarak tüketimi bağırsak hareketini yavaşlatır. Gıdalar kadar, gün boyu yeterli miktarda su tüketmek de kabızlığın tedavisi için oldukça önemlidir. Beslenmenizde yapacağınız bir kaç değişiklikle kronik kabızlık sorunundan kurtulmanız mümkün.

Kabızlığa Karşı Önerilen Besinler

Saf su: Her şeyden önce kesinlikle su tüketimini arttırmanız gerekmektedir. Su tek başına vücudumuz için gerekli olan bütün mineralleri sağlamakla kalmaz bağırsaklarımızın da düzenli olarak çalışmasına ve dışkının vücuttan kolayca atılmasına yardımcı olur.

Meyveler: Bazı kişilerde erik ve üzümün bağırsakları yumuşatarak kabızlığa karşı etkin olduğu yapılan karşı araştırmalarda kullanılmaktadır. Genel olarak kuru erik ve kuru üzüm başta olmak üzere lif oranı yüksek meyveleri tüketiniz.

Tahıllar: Özellikle buğday, yulaf kepeği ve kepekli tahıllar sindirimi hızlandırarak kabızlığa karşı çok etkilidir. Tuzsuz ve yağsız patlamış mısır hem iyi bir atıştırmalık hem de kabızlığa karşı etkin biçimde kullanılabilir.

Kuru baklagiller: Lif bakımından bir hayli zengin olan baklagiller kabızlığa karşı bir hayli etkilidir. Bu besinler bağırsaklarınızı yumuşatarak, dışkını atılmasını kolaylaştırır. Fazla tüketiminin de gaz ve şişkinliğe neden olur.

Sebzeler: Koyu yeşil yapraklı sebzelerden hazırlanan salataların düzenli olarak kullanılması sindirim sisteminin ihtiyacı olan lifi sağlayacaktır. Havuç, tatlı patates, kuşkonmaz, Brüksel lahanası, lahana, enginarda kabızlığa karşı kullanılan sebzeler arasında yer alıyor.

Kabızlığa Karşı Önerilen diğer besinler;

Dut: İçinde bulunana tanenlerle dışkıyı sıvılaştıran dut kabızlığa iyi gelir.

İncir: İncir müsilaj etkisiyle kabızlıktan kurtulmanızda önemli rol oynar.

Üzüm: Üzüm vücuda bolca sıvı sağladığından dolayı kabızlığın meydana gelmesini engeller.

Ceviz: Fazla tüketildiğinde ishal etkisi yapan ceviz kabızlığa iyi geliyor.

Kayısı: Vücuda enerji veren ve aynı zamanda sıvı sağlayan kayısı kabızlığı önlemektedir.

Kabızlık için bitki çayı formülü
Bir avuç içi kadar maydanoz, bir avuç içi kadar kiraz sapı, üç poşet yeşil çay, üç kayısı ve bir limonu beş bardak suyun içine koyarak kaynatın. Bu çayı sabahtan akşama kadar aralıklı olarak için.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top