Menu

Portakal Kabuğunun Faydaları

Portakal severek tükettiğimiz kış meyvelerinden. Faydaları ise herkes tarafından biliniyor.Portakalı sıktınız ya da afiyetle yemek üzere soydunuz ve kabuğunu çöp tenekesinin içine attınız. Yapmayın! Çünkü portakal kabuğu portakalın iç kısmından çok daha yoğun ve sağlık için faydalı olan besin bileşiklerine sahip. Portakal kabuğunun acı bir tadı olması sebebiyle tüketmek zor ama yemeklere, salatalara, hamur işlerine ve çaylara rendelenmiş portakal kabuğu ekleyebilirsiniz. Ayrıca portakal kabuğunun altındaki beyaz iç kabuk ta çok faydalı ve onu doğrudan tüketmek çok daha kolay.

portakal-kabugu-etkileri

Portakal Kabuğunun Faydaları Nelerdir

1. Kanseri önler

Portakal kabuğunda bulunan C vitamini ile antioksidan etkili fitokimyasal maddeler olan tangeritin ve nobiletin kanserlerden korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca A ve C vitaminlerinden zengin oluşu sebebiyle bağışıklığı güçlü kılarak kanser riskini azaltır. Portakal kabuklarında bulunan d-limonen adlı madde güneşin kanser yapıcı etkisine karşı cilt hücrelerini korur. Portakal kabuğu özellikle cilt ve akciğer kanseri riskini azaltmada etkili bileşikler içerir.

2. Kolesterolü düşürür

Portakal kabuklarında bulunan hesperidin adlı maddenin kötü kolesterol(LDL) düşürücü etkisi bulunmaktadır.

3. Zayıflamanıza yardımcı olur

Portakal kabuğu, zayıflama programlarında sıklıkla kullanılır. Metabolizmayı hızlandırma özelliği bulunur ve vücudun yağ yakmasını kolaylaştırır.

4. Kabızlığı Giderir Çok iyi bir diyet lifi kaynağıdır.

Özellikle pektin aldı lif bol miktarda bulunur. Bu lifler kabızlığı giderir ve kandaki şeker düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olur.

5. Soğuk algınlığına karşı korur

A ve C vitamini için çok iyi bir kaynaktır portakal kabuğu. Bu iki vitamin soğuk algınlığına neden olan mikroplara karşı vücudun korunmasını sağlar.

6. Ağız kokusunu alır

Ağızdaki kötü kokulara karşı portakal kabuğu etkilidir. Ağı kokusunu gidermek için bir parça portakal kabuğu çiğnemeniz yeterli olacaktır

7. Dişleri ve cildi beyazlatır

Portakal kabuğundan macun hazırlayarak dişlere sürülebilir ya da portakal kabuğunun iç kısmını doğrudan dişlere sürerek sararmış dişleri beyazlatılmasında kullanılabilir.

portakal-kabugunun-cilde-faydalari

Portakalın cilt için faydaları

  • Portakalın içinde bulunan doğal yağlar cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlamak açısından oldukça etkilidir.
  • Tıpkı limon gibi portakal da sivilce ve sivilce izleri ile savaşmak için kullanabileceğiniz en etkili doğal tedavilerden birisidir.
  • Kanserin hemen hemen her türü ile savaşan portakal özellikle cilt kanserlerini de önleyici etki gösterir. İçerisindeki C Vitamini serbest radikallerden cilt hücrelerini korur.
  • Cildin renk tonunu ayarlamaya da yarayan portakal gözeneklerinizi sıkılaştırmak için de oldukça elverişlidir.
  • Portakalda bulunan zengin antioksidanlar gençleştirici etki gösterir ve cildin yaşlanmasını geciktirir.
  • Cildi gerginleştirerek sağlıklı bir parlaklık, canlılık kazanmasını sağlar.
  • Portakaldaki kalsiyum sayesinde sağlıklı kemikler ve dişlere sahip olabilirsiniz.

Portakal Kabuğu Çayı Tarifi

1 tatlı kaşığı kurutulmuş portakal kabuğunu 1 bardak kaynamış suya ekleyin ve ağzını kapatarak 5 dakika beklettikten sonra süzerek için.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top