Menu

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Özellikle kış mevsiminde çok sık görülen öksürük hastalık değil, çeşitli sağlık sorunlarının belirtisidir. Öksürük geniz akıntısı gibi basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi, akciğer enfeksiyonları gibi ciddi tabloların habercisi de olabiliyor.

Ev içindeki maddeler de öksürüğe yol açabilir. Örneğin evde kömür, tüp gaz gibi yakıtlardan çıkan gazlar, sigara dumanı, evde kullanılan çamaşır suyu amonyak boya gibi kimyasal maddeler, halılar, toz, nem ya da alerjiye yol açan evcil hayvanlar öksürük nedeni olabilir. Öksürüğün nadir görülen nedenleri arasında doğumsal solunum yolu anomalileri, büyük bademcik, dış kulak hastalıkları sayılabilir.

oksurugun-belirtileri-nelerdir

Öksürüğün belirtileri nelerdir?

Aslında öksürük tek başına bir hastalık değildir. Bu durum daha çok yaşanan başka bir rahatsızlığın habercisi olma niteliğini taşımaktadır ve sanıldığının aksine sadece akciğer rahatsızlıklarının habercisi değildir.

Uzmanlar sahip olduğumuz bu doğal refleksi kuru ve balgamlı olarak ikiye ayırmaktadırlar. Elbette ki her iki başlığında kendi içinde sebep oldukları birtakım ya da başka bir sebepten ötürü ortaya çıktıkları durumlar vardır. Kuru başlığı altından incelenen refleks genelde boğazı tahriş eden ve uzmanlar tarafından çok da ciddi bir sebepten kaynaklı olarak ortaya çıkmadığı söylenen bir başlıktır. Asıl önemli olan refleksi sırasında meydan gelen balgamdır.

Balgam solunum yollarında iltihap olduğu anlamına gelmektedir. Bu elbette ki kontrol altına alınması ve bu konuda geç kalınmaması gereken bir durumdur. Balgam içerisinde bazı zamanlarda kan görülmesi ise hem hekimin hem de bir hastanın isteyeceği en son durumdur.

oksuruge-iyi-gelen-bitki-caylari

Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları

Zencefil Çayı: Nezle, grip nedeniyle yaşanan öksürükler için zencefil çayı kullanabilirsiniz. 2-3 santimlik bir zencefili rendeleyerek bir bardak sıcak suya atın ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra günde 3 bardak içebilirsiniz. Çok soğuk havadan eve geldiğinizde içinizi ısıtması için zencefil çayına tarçın ilave edebilirsiniz. Zencefil çayının faydaları yazısında bu çayın kullanımı, hangi rahatsızlıklara iyi geldiği, nasıl hazırlandığı ve yan etkileri hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Nane Çayı: Geleneksel olarak kullanılan “nane limon çayı” soğuk algınlığı tedavisinde ve öksürüğe karşı en etkili bitkisel çaylardan biridir. Bu karışımın etkisini arttırmak için naneyle eşit miktarda civanperçemi ve bir miktarda bal ekleyebilirsiniz. Civanperçemi çayı ve nane çayı sayfalarında bu iki çayın nasıl demleneceği, hangi hastalıkların tedavisine yardımcı oldukları ve yan etkileri hakkında bilgiler yer alıyor.

Adaçayı: Toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayan adaçayı aynı zamanda kuru öksürüğe karşı boğazı yumuşatmak içinde kullanılabilir. Eğer boğaz ağrınız varsa adaçayını demledikten sonra soğutun ve bir kaç damla limon ekleyerek gargara suyu olarak kullanın. İltihaplanmaları geçirici özelliği ile bir süre sonra ağrıları hafifletecektir. Adaçayı sayfasında daha ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Bal: Bazı çaylar doğal olarak tatlıdır ve içmesi kolaydır. Ancak bazılarının tadı acı gelebilir. Öksürüğe karşı hazırladığınız çaylarda tatlandırıcı olarak bal kullanabilirsiniz. Bal aynı zamanda kuru öksürük nedeniyle tahriş olan boğazınızı yumuşatır ve kaşınma duygusunu alır. Bir bardak çay için bir çay kaşığı bal yeterlidir. Varsa organik bal kullanmanız daha iyi bir seçim olacaktır.

Ayva Çayı: Ayva çayı öksürüğe iyi gelen diğer bir besin kaynağıdır. Genel anlamda metabolizmayı kuvetlendirir, aynı zamanda mideye ve sindirim sistemine de oldukça faudalıdır. Üşütme sonucu öksürükle birlikte gelen balgama karşı etkilidir.

Nane: Hem nane çayı hemde nane buharı öksürük tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Sabahları ve akşam yatmadan önce içilen anen çayı, soğuk algınlığından kaynaklanan öksürüğe iyi gelir. Bunun yanında taze nane yapraklarını kaynatarak buharını solunmanız öksürüğü hafifletebilir.

Ihlamur: Kış aylarında üşütmeden kaynaklanan öksürüklere karşı yaygın kullanılan ihlamur, balla karıştırılarak da kullanılabilir. Bunun yanında limon eklenerek içildiğinde ıhlamur çayı boazlarda meydana gelen tahrişin giderilmesine yardımcı olur. Nefesi açan özelliği vardır.

Toz Karabiber: Biberin bütün tüleri öksürük ve solunum yolları için faydalıdır. Boğazlarda öksürüğe neden olan mikropların kırılmasına faydalıdır, solunum yollarını temizler, akıntıyı giderir.

Soğan: Soğan öksürüğe iyi geldiği gibi nefes darlığı sorunlarını da girebeilir. Mukozaların sağlıklı çalışmasına katkıda bulunmaktadır. Özellikel soğan suyu bal karşımı öksürüğe karşı oldukça etkilidir.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top