Menu

Mide Yanması Neden Olur ?

Her yaşta karşılaşılan bir durumdur mide yanması. Üşütmek, stres, fazla yemek yemek, psikolojik sıkıntılar gibi bu duruma sebep olacak bir çok olgu vardır aslında. Hatta bazen kişinin yaşam kalitesini düşürecek, ciddi durumlar yaşanmaktadır. Mide asidinin, yemek borusuna doğru gelip, gırtlakta hissedilen yanma ve ekşime olarak hissedilir. Çoğu sebebi ise yanlış beslenme alışkanlığından kaynaklanır. Ve yemeklerden sonra görülen bir durumdur.

Öncelikle buna sebep olan gıdaları belirlemek gerekir. Çok işlenmiş gıdalar, aşırı yemek, asitli içecekler tüketmek ve yemeği az çiğnemek gibi başlıca sebepleri vardır. Bu durum çok fazla yaşanıyorsa öncelikle bir doktora gitmek gerekir. Bu durumun altında yatan sebepler bir uzman tarafından kontrol edilirse, daha sağlıklı ve bilinçli bir yol izlenmiş olunur. Ancak kronik bir rahatsızlığınız yoksa, bu durumu yaşamamak ve yanma hissiyatını en aza indirmek için bazı önlemler alınabilir.

Mide yanmasına sebep olan baharatlı yiyecekler, kızartma, soğan, sarımsak, domates, nane, çikolata gibi besinlerden uzak durmak gerekir. Aslında son derece ciddi bir konudur. Çünkü yanmanın devam etmesi halinde, yemek borusunda yara oluşabilir ve mukozanın değişerek kansere kadar ilerleyen sorunlar yaşanabilir. Bu durumlarda midenin sindirmesi daha kolay olan yiyecekler tüketilmelidir.

mide-yanmasi-nedir

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanmasına çözüm olabilecek bitkisel yöntemler hakkında pek fazla araştırma bulunmamaktadır. Araştırmaların çoğu Iboragast isimli bir ürün hakkında yapılmıştır. Iborgast’ın mide yanmasına iyi geldiği söylenmektedir. Bu ürün birçok bitkiyi içinde barındırmaktadır. Bu bitkiler:

  • Melekotu
  • Kimyon
  • Kırlangıç otu
  • Alman papatyası
  • Melisa otu
  • Meyankökü
  • Peygamber dikeni
  • Nane

Evde Mide Yanması Tedavisi

Evde alınabilecek önlemlerle yani alternatif tedavi yollarıyla mide yanmasını hafifletebiliriz. Mide yanmasından şikayetçi olanlar ne gibi önlemler almalı:

Ne yediğinize dikkat edin. Mide yanmasını tetikleyen yiyecek ve içeceklerden kaçının. Ama bu kadarı yetmez. Bazı yiyecekleri yediğinizde de kendinizi izleyin. Herhangi bir yanma oluyor mu diye bakın. Örneğin: nane, kafein, soda, çikolata, asitli meyveler, domates, soğan ve çok yağlı yiyecekler. Sağlıklı kalmak ve midenizi korumak için lif bakımından zengin yiyeceklerle beslenin. Aynı zamanda büyük öğünlerden kaçının. Günde 5 – 6 öğün yiyin ama azar azar yiyin. Çünkü fazla yemek de mide yanması tetikleyicilerinden.

Ne zaman yediğinize dikkat edin. Yatmadan birkaç saat önce yediklerinizin midenizi yakması çok normal. Bu yüzden yatma saatine yakın midenizin çok dolu olmamasına dikkat edin.

Nasıl yediğinize dikkat edin. Yavaş yavaş yiyin, küçük yudumlar alın, iyice çiğnemeden yutmayın.

Kilo verin. Göbekteki fazla yağlar karnınıza baskı yapıyor. Bu yüzden de mide asitleri yemek borusundan yukarı çıkıyor. Eğer sizin de fazla yağlarınız varsa bir diyet programı uygulamalısınız.

Sigara içiyorsanız bırakın. Bu uyarıdan bıkmış olabilirsiniz ama sigaranın zararlı olduğunu siz de bizim kadar iyi biliyorsunuz. Midede asitleri tutmaya yarayan kasların sigara yüzünden işlevleri yavaşlıyor. Sigara içenlerin mide yanması yaşamasına şaşmamalı.

Belinizi sıkan kıyafetler giymeyin. Çünkü bu kıyafetler de karnınızı sıkıştırdığı için mide asitlerini yukarı yolluyorlar.

Yatağınızın baş kısmını yükseltin. Bunu ekstra yastıklarla yaparsanız hiçbir işe yaramaz. Yatağınızın altına birkaç tahta parçasıyla eklenti yapabilirsiniz.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top