Menu

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı, hepimizin mutlaka başına gelmiş olan ve insanın epeyce keyfini kaçıran bir şikâyettir. Belki bir grip virüsü belki de yediğiniz bir yiyeceğin dokunması, midenizi bulandırmış olabilir. Nedeni ne olursa olsun sonuç, kendinizi kusacak gibi ve hasta hissetmeniz olacaktır.

Mide bulantısı belirtilerini hafifletmek ve rahatsızlığınızı azaltmak için bu makalede bazı doğal çözüm önerileri bulabilirsiniz. Eğer şiddetli bir kusma söz konusuysa ya da bulantı ve kusma 24 saatten fazla sürdüyse veya kanlı kusma söz konusuysa, geçici çözümlerle zaman kaybetmeyip mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.

Mide bulantısını geçirmek için önce bulantı sebebi belirlenmelidir. Bu da hiç kolay olmayabilir çünkü mide bulantısı ve kusma birçok sağlık sorunun belirtileri arasındadır. Bu belirtilerin neden ortaya çıktığı anlaşılırsa tedavi şeklinin belirlenmesi de kolaylaşacaktır.

mide-bulantisi-belirtileri-nelerdir

Mide Bulantısının Belirtileri Nelerdir ?

Bulantının gebelik dışında ki nedenlerine gelecek olursak:

 • Yiyeceklerden ya da hava içerisinde bulunan zararlı etmenlerden kaynaklı olarak zehirlenme,
 • Mide de yaşanan ülser, gastrit, reflü gibi rahatsızlıklar,
 • Virüs ya da bakteriler,
 • Alkol, uyuşturucu gibi maddelerin aşırı tüketilmesi,
 • Bazı kalp krizi türleri,
 • Migren gibi baş ağrısına sebep olan rahatsızlıklar,
 • Kansere yakalanmış hastaların tedavi sürecinde maruz kaldıkları kemoterapi, radyoterapi uygulamaları,
 • Yüksek tansiyon yani hipertansiyon rahatsızlığı,
 • Hastalıkların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar,
 • Enfeksiyonel durumlar,
 • Vücudun dehidre olması yani sıvı tüketiminin az olması neticesinde vücutta oldukça fazla su kaybının yaşanması,
 • Bağırsak sorunları (tıkanıklık vs.)
 • Kabız ya da ishal olma durumu,
 • Kanda var olan birtakım değerlerde yaşanan değişiklikler,
 • Böbrek ya da karaciğer rahatsızlıkları,
 • Stres, psikoloji bozuklukları olarak sıralayabiliriz.

mide-bulantisina-iyi-gelen-besinler

Mide Bulantısına İyi Gelen Besinler

Zencefil: Zencefil araç tutması, hamilelikte yaşanan sabah bulantıları gibi farklı nedenlerle görülen mide bulantılarına iyi gelir. Mide bulantısını hafifletmek için günde 2-3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için toz zencefil yerine taze zencefil dilimlerinin kullanılması tavsiye ediliyor.

Sindirimi Kolay Gıdalar: Mideniz bulandığında bol proteinli veya yağ içeren sindirimi nispeten daha zor gıdalar yerine tuzlu kraker gibi atıştırmalıklar yiyebilirsiniz. Tadı ve kokusu çok güçlü olmayan krakerler mide bulantısını bastırabilir.

Limon: Bazı kadınlar gebelikte yaşanan bulantılar için limon kullanmaktadır. Limonun ekşi tadı veya bazen sadece kokusu bile mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur. Daha etkili bir çözüm için hazırladığınız zencefil çayının içine yarım limon suyu sıkabilirsiniz.

Mideyi Boş Bırakmayın: Boş mide bulantının artmasına neden olabilir. Bunun için hafif, midenizi tutacak, çok güçlü kokusu ve tadı olmayan yiyecekler tüketebilirsiniz. Mide suyunu alması ve midenizin dolması için bir parça ekmek içi yiyebilirsiniz.

Su: Sıvı kaybı mide bulantısını şiddetlendiren bir diğer faktördür. Özellikle mide bulantısı yaşadığınız günlerde içtiğiniz su miktarına özen gösterin. Kafeinli içecekler ve enerji içecekleri içmeyin. Suyu bir anda içmek yerine yavaş yavaş için ve suyun çok soğuk olmamasına dikkat edin. Eğer mide bulantısı su kaybı nedeniyle görülüyorsa suyla birlikte kaybettiğiniz mineralleri daha hızlı yerine koymak için potasyum bakımından zengin muz yiyebilirsiniz.

Nane: Bulantının arttığı anlarda 1-2 nane yaprağı çiğnemek veya nane çayı içmek iyi gelebilir. Nane mideyi rahatlatarak bulantının kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Ancak mide ekşimesi şikayetiniz varsa nane yemek ekşimeyi arttırabilir.

Elma: Elma, lifli yapısıyla mide bulantısına yol açan toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Tabii bir seferde 2-3 elma yemek bulantıyı şiddetlendirebilir. 1 elmayı dilimleyin ve yavaş yavaş yiyin.

Kuruyemişler: Protein eksikliği bulantıyı arttırabilir ancak mideniz bulanırken et, tavuk veya balık yemek istemeyebilirsiniz. Bu gıdalar yerine 1 avuç fındık, fıstık, badem işinize yarayabilir.

Tavuk Suyu: Grip gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olması için sık başvurulan yiyecekler arasında yer alan tavuk suyu çorbası (pirinçli veya erişteli) mide bulantısı yaşarken içmesi ağır bir çorba olabilir. Ancak tavuk suyu mide bulantısına da iyi geldiği için çorba yapmak yerine 2-3 parça tavuğu haşladıktan sonra suyundan bir miktar içebilirsiniz. Evde tavuk yoksa bulyon kullanabilirsiniz.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top