Menu

Mevsimsel Gribe Karşı Bitkisel Çözümler

İnfluenza A veya B virüslerinin sebep olduğu bir akut solunum yolu enfeksiyonudur. İnfluenza virüsü tarafından oluşturulan ateş, eklem ve kas ağrıları, yorgunluk,bitkinlik, öksürük, baş ağrısı titreme ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan enfeksiyon hastalığıdır. Influenza virüsü solunum yolaarıne yerleşerek ve burada çoğalarak grip hastalığına neden olur.
Grip; hastalığa yakalanan insanın hapşırması veya öksürmesi ile diğer insanlara bulaşır. Çok kolay ve hızlı bir şekilde yayılan hastalık bağışıklık sistemi zayıf veya başka hastalıkları olan insanlarda ölüme sebebiyet verebilecek ciddi bir hastalıktır.
Bu hastalığın kesin bir tedavisi bulunamamaktadır. Hastalık bir hafta içerisinde etkilerini azaltmaya ve hasta iyileşmeye başlar. Bu dönem içerisinde doktorlar hastalığın etkilerini azaltmaya yönelik tedaviler uygularlar. Bol bol dinlenme ve beslenme tavsiyelerinde bulunurlar.

‘Grip zatürreye çevirince öldürür’ söylemi doğru mu?
Gribe yakalanmak zatürreye neden olan mikropların yerleşmesine olanak sağlayarak zatürre gelişmesine neden olabilir. Gribin üzerine zatürre gelişirse hastaneye yatış ve ölüm riski artar. Bu nedenle mevsimsel grip aşısı ile bu risklerden korunmak mümkündür.

Grip Hastalığına İyi Gelen Besinler

Zencefil; Zencefil için “Birgün kaserin tedavisi bulundu derlerse ilaç içeriğinde mutlaka zencefil vardır” derler. Zencefil enfeksiyonlarlarla savaşan vücuttan toksin atılmasını sağlayan ve bilinen en güçlü anti-enflamatuvar maddeler içerdiği için çok etkili bir ağrı kesicidir.
Sarımsak; Sarımsak halk arasındada bilindiği gibi muhteşem bir antibiyotiktir. İçeriği çok zengin olan bu bitki B6 vitamini, C vitamini, Selenyum, Kalsiyum, Fosfor ve B1 vitamini içerir. Sarımsak grip ve nezle dışında, kanser hastalığına, bağırsak parazitlerine, saç sağlığına, demir eksikliğine ve daha bir çok sağlık problemine iyi gelen mucize bir bitkidir.
Meyan Kökü; Meyan köküde sarımsak gibi doğal antibiyotiktir. Yapılan araştırmalarda meyan kökünün üst solum yollarına bulaşan virüslerle savaştığı hatta virüsleri yok ettiği savunulmuştur.
Kara Turp Kara turp antibiyotik özelliğinin yanı sıra iştah açıcı, idrar söktürücü özellikleride vardır. Kara turbun üstten bir bölümünü oyarak içine bal doldurup bir bardağın üzerine altını bir kürdan ile delerek oturtup sonra o bardağa akal bal ile kara turbun suyunu içmenin halk arasında öksürüğede iyi geldiği söylenir. Turbu salatalarda veya dilimleyip limon ile tüketebilirsiniz.
Bitkisel Çaylar; Bir çok bitkisel karışımdan elde edilen çay vardır bunların içerisinde gribe etkisi yönünden öncelikle zencefil çayı tüketilmelidir bunların yanı sıra, ıhlamur çayı, kuşburnu çayı da bol bol tüketilmelidir.

Grip İçin Çorba Önerisi

Aşağıdaki çorba tarifi “Yağmur Ormanları Bitkisel Önerileri” kitabının yazarı Rosita Arvigo’ya ait.

Malzemeler: Doğranmış yarım lahana, doğranmış 1 soğan, 4-5 diş havanda dövülmüş sarımsak, dilimlenmiş 3 havuç, 3 adet doğranmış kereviz, 6 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil, 1 limonun suyu.

Hazırlanışı: Sebzeleri yaklaşık 30 dakika kadar haşladıktan sonra zencefil ve sarımsağı ekleyip 5 dakika daha haşlayın. Tencereyi ateşten alıp çorbayı blenderden geçirin. Son olarak limonu ekleyip karıştırın. Grip sırasında tıkanan solunum yollarını açmak için bir miktar kırmızıbiber ekleyerek içebilirsiniz.

Neler Yememeli?

Doğru beslenerek gribi kısa sürede atlatabilir ve hastalığın neden olduğu belirtilerden en az seviyede etkilenebilirsiniz. Tam tersini yaparsanız, yani beslenmenize dikkat etmezseniz hastalığın iyileşme süreci de aynı oranda uzar. Hastalığınız boyunca aşağıdaki gıdaları olabildiğince az tüketin.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top