Menu

Mevsim Hastalıkları

Üst ve alt solunum yolları enfeksiyonlarının en fazla görüldüğü kış ayları geldi ve muanehanemizde ‘kış sezonu’ başladı. Bu aylar nezle, grip, sinüzit, faranjit, bronşit, astım ve bazen de zatürre gibi hastalıkların çokça görüldüğü bir zamandır.

Kreşe veya okula giden çocuklar yılda hatta bazı çocuklar yalnızca kış ve ilkbahar sezonunda 4-9 defaya kadar hafif enfeksiyonlar geçirebilirler.

Çocuklar ilk kreşe başladıklarında bu sayı daha da fazla olabilmektedir. Bu durumda bazı anne babalar bazen çocuklarında direnç yetersizliği şüphesine kapılabilmektedirler. Yetişkinlerde de kış ayları boyunca enfeksiyon sayısı 2-4 olabilmektedir.

Grip’e çoğunlukla influenza virüsü yol açmaktadır, bu tür genellikle ağır hastalık hali, yüksek ateşle seyr eder ve orta kulak iltihabı, zatürre, menejit bir çok önemli komplikaszonlara neden olabilir. Bunun dışında’Rhınovirüs’ dedigimiz ve 200’ den fazla çesiti olan bir vvirüs grubu ‘hafif soğuk algınlığı’ na sebep olmaktadır.

100 den fazla değişik çesidi olan Adenovirüsler de hafif derecede gripal enfeksiyonlara neden olmaktadırlar.

Belirtiler:

Hastalık hali burun akıntısı, hapşırma burun tıkanlığı, halsizlik, ateş eklem ağrıları, öksürük, bogaz ağrısı vb.

Bazen gripal enfeksiyonlar değisik yan etkilere (komplıkasyonlara) yol açar ve yeni ortaya çıkmış olan hastalıkla birliktde seyredebilir. Bu komplikasyonlardan önemli olanları,burun etrafındaki sinüs adı verilen boşluklarının iltihabı otit, ana nefes borusunun iltihabı sinüzit, yutak iltihabı farenjit, bademciklerin iltihabı tonsilit, gırtlağın ve ses tellerinin iltihabı larenjit, orta kullak iltihabı otit, ana nefes orusunun iltihabı trakeıt, bronşların iltihaplanmasını bronşit ve akçiğer dokusunun iltihabı zatürredir. Anne babaların en çok korktuğu hastalık bronşitdir.

Akut tracheobronşit/Bronşit akciğerlere giren havayollarının iç yüzündeki zarın iltihaplanmasıdır ve etkenler % 90 virüslerdir, burada antibiyotik tedavisinin yeri yoktur, ‘Semptomatik ve destekliyici tedavi’ dediğimiz şikayatlere yönleliktir. (Ateş düşürücü,ağrı kesici, balgam sökücü ve bronködilatatörler, inhalasyon (buhar aleti tutmak) gerektiği zaman cortison vermek bunun yanında ıstirahat etmekle, bol sıvı almakla vb yapılır.

Kronik bronşit: Bir yıl içinde 3 ay veya daha uzun süren ve iki yıl üst üste görülmesi şeklinde tanımlanır. Kronik bronşitte akçiger testlerinin yapılması gerekir.

Zatürre (Pneumonie): Akciğer dokusunun iltihabıdır ve genellikle etken bakterilerdir. Seyri daha ağırdır ve tedavesi titizlikle antibiyotiklerle bazen de hastahane şartlarında yapılması gerekmektedir.

Önlemler: Sigara içilmemeli, sigra içilen ortamda (evin hiç bir odasında sigara içilmemlidir!!) bulunulmamılıdır. Temiz hava da dolşılmalı, odaları fazla sıcak tutmamalı. Alerji durumu var ise allerjinlerı ortadan kaldırılmalı. Grip aşısı bu hasatlarda koruyucu olarak tavsize edilir.

Daha ayrıntılı bilgileri doktorunuza danışsabilirsiniz.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top