Menu

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer

Kulak çınlamasını kendi aramızda ‘Biri beni andı.’ diye yorumlarız ama tıp dilinde kulak çınlamasına ‘tinnitus’ denir ve genelde önemsiz olan bu çınlamalar, nadir de olsa altta yatan bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Kulak çınlaması genellikle önemsiz olsa da bazı durumlarda farklı hastalıklar nedeni ile de oluşabilir. Çınlamanın sürekli hale gelmesi, uykusuzluk, dikkat bozukluğu, baş dönmesi gibi sorunlara neden oluyorsa doktora gidilmesi gerekir. Kulak çınlaması uğuldama, vınlama, çınlama şeklinde görülen ve şiddeti kişiden kişiye değişen bir durumdur. Kulak çınlamaları sadece kulağı çınlayan kişinin duyabileceği seslerdir. Ama bazı durumlarda dışarıdan duyulması da mümkündür. İşitme kaybı kulak çınlamasına ilerleyen yaşlarda neden olabilir. Sürekli yüksek sese maruz kalmak işitme kaybına ve kulak çınlamasına neden olabilir.

Ayrıca kulak çınlaması iç kulaktaki hücrelerin hasar görmesi, kulak kiri, kulağı etkileyen hastalıklar, kulak kemiğindeki değişimler, anemi, kadınlarda hormonal değişimler nedeni ile görülebilmektedir. Kulak çınlamasına eşlik eden farklı belirtiler varsa başka hastalıkların belirtisi de olabilir. Çınlama dirençli ve ilerliyorsa, baş ağrısı, bulantı ve kusma, işitme azlığı, denge bozukluğu, yüz felci, baş dönmesi gibi sorunlar varsa zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Bu durumda çınlamanın nedeni tümör olabilir.

Kulak Çınlaması Tedavisi : 

Kulak çınlaması herkeste olabilen bir hastalıkdır. Sürekliliği olmadığı taktirde pek önemsenecek bir olumsuzluğu yoktur. Ama yine de bazen can sıkıcı hale gelebiliyor. Kulak çınlamasının bitkisel tedavisi ile bu hastalığı şifaya kavuşturabilirsiniz.

1-  Sorgun ağacı tohumu yağı kulağa damlatılır.

2-  Kulağa soğan suyu damlatılır.

3-  Siyah çöpleme ile sirke kaynatılır. Elde edilen su kulağa üçer damla damlatılır.

4-  Defne tohumu bal ile macun yapılır ve sabah-akşam birer kaşık yutulur.

5-  Kulağa üçer damla susam yağı damlatılır.

6-  Defne yağı üçer damla kulağa damlatılmalıdır.

7-  Acı badem yağı iki damla kulağa damlatılmalı.

8-  Nane kaynatılır,suyu birer bardak içilir.

9- İki veya üç badem yağı kulağa damlatılmalı.

10- Mersin yağı kulağa iki üç damla damlatılır.

 

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top