Menu

Kışın Depresyona Girilirmi ?

Sıcak ve uzun yaz günlerinden soğuk ve kısa kış günlerine girerken, kendinizi hüzünlü hissediyorsanız, kış depresyonuna yakalanmış olabilirsiniz.

Ne yaparsanız yapın dinlenemiyorsanız, uykunuzu alamıyorsanız, kendinizi hep yorgun, dalgın ve hüzünlü hissediyorsanız size “kış depresyonu” tanısı konması yakındır. Ancak bu tanını konulabilmesi için iki yıl üst üste kış mevsimine girerken aynı belirtilerin başka sebebe bağlı olmadan görülmesi gereklidir.  Toplumumuzun % 25’i kış mevsiminden yoğun bir şekilde etkilenirken, %5’i ise depresyona girmektedir.  Bu durum genellikle kışa girerken yılın aynı aylarında belirtilerini gösterir ve ocak-şubat aylarında ise en üst seviyeye ulaşır.

kis-depresyonu-nasil-olur

Özellikle güneş ışığının azalması ile beyinde serotonin denilen hormonun salgılanmasını azaltmakta ve melatonin hormonunu artırmaktadır. Buna bağlı olarak melatonin hormonu uykunun çoğalmasına, mizacı yükseltmekte görevli serotonin hormonu ise azalmakta ve moral düşüklüğü yaşanmaktadır. Uzmanlar ise hormon seviyelerindeki bu değişikliklerin depresyon belirtilerinin ortaya çıkmasında doğrudan etkili olduklarını belirtmektedirler.

kis-depresyonundayim

Depresyondan kurtulmak için yapılması gerekenler ise aslında çok basit. En iyi yöntem sabah sporları, en azından sabahları yarım saat yürüyüş yapılması yeterlidir. Böylece vücuda bol miktarda gün ışığı alınması ve serotonin hormonunun yükselmesi sağlanmaktadır. Sabah yürüyüşleri yapmak için vakit yoksa gün ışığını taklit eden ışık sistemleri de kullanılabilir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme programı uygulanmalı, şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunların yeterli olmadığı durumlarda doktor tavsiyesi ile ilaç tedavisi uygulanabilir.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top