Menu

Kışın Boza ve Salep Keyfi

Bu soğuk kış günlerinde boza, salep ve tarçın üçlüsü el ele verip beni nedense daima çocukluğuma götürür.
İstanbul’da geçirdiğim çocukluğumun sokaklarında gecenin karanlığından gelen ”Bozaaaa” sesi unutulmazımdır. Kaynayan salep güğümünün önünde sıcak salebin soğumasını beklediğim günler ise yine çocukluğumun kış keyiflerindendir. Ve tabii bu iki lezzete de eşlik eden tarçın..

Birinciliği hangisine veririm emin değilim ama yaz sıcaklarında bile canımın çektiği çok olmuştur. Eeee sevmenin mevsimi olur mu ? Olmaz ! ..İşte bugün canımın acayip boza ve salep çektiğini farkettim ve de kesinlikle yapmaya karar verdim

yapilmasi-kolay-boza-tarifi

Evde Boza Yapımı

Malzemeler

3 bardak bulgur
2 kahve fincanı pirinç
3 bardak tozşeker
1 bardak eski boza ya da kibrit kutusu büyüklüğünde maya geniş bir kap

Yapılışı

Bulgur akşamdan bol su ile ıslatılır. Ertesi gün bulgur ve pirinç iyice ezilinceye kadar pişirilir. Mikserle çırpılır ve ince süzgeçten geçirilir. Bu karışım hafif ateşe konulur. İçine şeker katılır ve eriyinceye kadar karıştırılır. Sonra ateşten alınır. Bir yerde ılınmaya bırakılır. Arada bir karıştırılır. Ilındıktan sonra içine eski boza ya da ılık suyla ezilmiş maya katılır. İyice karıştırılır. Bu karışımın ağzı kapatılarak, 20-25 derecelik bir yerde, ara sıra karıştırılarak 2-3 gün bekletilir. İçinde göz göz hale gelmiş kabarcıklar görülürse olmuş demektir. Serin bir yere alınır. Soğuk servis yapılır. İsteğe bağlı olarak üzerine sarı leblebi ve tarçın ilave edilir.

yapilmasi-kolay-sahlep-tarifi

Evde salep yapımı:

Malzemeler:

2 buçuk çorba kaşığı toz şeker

yarım çorba kaşığı toz salep

2 çay kaşığı tarçın

4 su bardağı süt

Yapılışı:

Salep ve şekeri bir tencereye koyun karıştırın,üzerine yavaş yavaş sütü ilave edin,karıştıra karıştıra ezin, kısık ateşte koyulaşıncaya kadar pişirin.Yaklaşık 10-15 dakika kadar pişirin. Bardaklara yada fincanlara paylaştırıp, üzerine tarçın serpin.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top