Menu

Kışın Bağışıklığınızı Korumanın Yollari

Kış ayları soğuk havalar ve kısa günler anlamına gelir. Kış aylarında insanlar genelde daha fazla hasta olurlar. Kış aylarında bunu önlemek veya azaltmanın yolu bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçer.Eğer doğru ve düzenli besleniyor ve biraz da spor yapıyorsanız sizin bağışıklık sisteminizi çökertecek virüs tanımıyoruz.

1 . Her sabah Kahvaltı yapın
Kahvaltı size güne hazırlayan en önemli öğündür. Mideniz geceden sabaha kadar çalışıp kendini boşalttı ve tertemiz mide asidiyle sizin ona yeni besinler göndermenizi bekliyor. Siz de ona hiç kahvaltı yapmadan direk olarak öğle yemeği ile karşılık verirseniz düzenini bozmuş olabilirsiniz. Özellikle de ilk yemeğinizle birlikte içtiğiniz o kolay ya da o konsantre meyve suları mideniz ve sağlığınız için gerçekten de hiç iyi bir başlangıç sayılmaz. Veya sabah kahvaltısını poğaça ve simitle geçiştirmek.
Bunun yerine peynir zeytin yumurta bal ve reçel gibi doğal ve hafif olan besinleri tüketmek daha doğru olacaktır.

2 . Düzenli su tüketin
Vücudun 3 te 1 i’nin su olduğunu hepimiz biliyor ve hala neden az su içmekte ısrar ediyoruz anlamış değilliz. Bu kadar hayatı değer taşıyan sıvıyı daha fazla almaya özen gösterin.

3 . Mevsim meyveleri ve sebzeleri yemeye özen gösterin
Kışın serada yetişen hiç bir sevzeyi meyveyi yemeyin. Vücudunuzun ihtiyacı olan sebzeler zaten allah tarafından o mevsim şartları altında bizlere sunuluyor. Kışın domates yemenin sağlığımıza çok faydası yok. Kışın pazarda ne varsa onları alın. Sera ürünleri hem lezzetsiz hem de çok pahalı.

4 . Omega -3 yağ asidini düzenli alın
Balık kışın mutlaka tüketilmesi gereken bir gıdadır. Hem omega 3 yağ asidi bakımından oldukça zengindir hem de mevsimi olduğu için çok da pahalı değildir.
Ayrıca omega 3 yağ asidi içeren ceviz ve semizotu da tüketmek sizi daha sağlıklı yapacaktır.

5-A Vitamini

– A Vitamini ve betakaroten bakımından zengin beslenme de bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Besinlerden; yumurta sarısı, havuç, süt, yeşil biber, brokoli, kayısı, balık yağı, kırmızı et, patates, yeşil yapraklı ve sarı sebzeler A vitamini ve betakaroten bakımından zengindir.

6-Mineral alımını artırın

– Mineral alımını artırmalısınız. Minerallerden özellikle demir ve çinko bağışıklık sistemini güçlendirici özelliktedir.

Demirden zengin besinler; kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, Kereviz yaprağı, roka ve kuru kayısıdır.

Çinkodan zengin besinler; tam tahıllar, Ekmek, et, balık, badem ve cevizdir.

 

7-Uyku Düzeni

– Uyku düzenine dikkat etmelisiniz. Düzensiz ve az uyku uyuyan çocukların vücut direnci zayıfladığı için hastalıklara yakalanması daha kolay olmaktadır.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top