Menu

Kestanenin Sağlığa Faydaları

Kestanenin insan sağlığı açısından faydaları da saymakla bitmiyor.Şeker içeriği yüksek olduğundan, bu bitkinin erkek çiçekleri bal arılarının ziyaret yeridir.O nedenle bu bitkiden elde edilen ballar doğal ve mükemmel bir tatdadır.
Erkek çiçeklerinden elde edilen çay, sinüzite karşı iyi gelir. Kestane diğer sert kabuklu meyve türlerine göre daha az yağ içermekle beraber, insan vücudu için gerekli olan yağ asitlerinden özellikle Lineoleik asit bakımından zengin bir kaynağı olarak ön plana çıkıyor. ‘Lineoleik asit’ kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde etkili olduğu,
ayrıca özellikle çocukların beyin ve retina gelişimi üzerinde de önemli etkide olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.
Kestane enerji verir ve besleyicidir. Kestane %50 oranında karbonhidrata sahiptir. Karmaşık bir yapıya sahip olan bu karbonhidrat vücutta uzun bir süre emilir, bu yüzden kan şekerini birden yükseltmez ve iyi bir enerji kaynağıdır. Gün boyunca zinde kalmamıza yardımcı olur.

C vitaminin yönünden oldukça zengindir. 100 gramında 43 miligram C vitamini vardır. Dolayısıyla kemik ve damar yapımızın güçlü olmasını sağlar. Kestane sahip olduğu mineraller sayesinde kalp ve damar rahatsızlıklarında, kanser hastalıklarının tedavisinde olumlu yönde etki sağlar. İçerdiği bol miktarda ki Potasyum ile kalp ritminin düzenlenmesine ve kan basıncının normal değerlerde seyretmesini sağlar.
Tam bir vitamin deposu olan kestane, kışın gribe karşıda koruyucu bir görev üstlenir. En önemli faydalarından bir tanesi de kolesterolü düşürmesidir. İçeriğinde bulunan lifler sayesinde kolesterol oranının düşük olmasını sağlar. Daha bir çok faydası olan Kestane, cilt sağlığına, osterepoz tedavisine ve prostat kanserine karşıda iyi geldiği belirtilmektedir.

Kestane potasyum, fosfor, magnezyum, demir, klor, kalsiyum ve sodyum mineralleri bakımından zengindir.
Ayrıca C, B1, B2 Vitaminleri içerir. Fiziksel ve beyinsel yorgunluklara karşı bir sağlık iksiridir.Kalp ve kas sistemini uyarır, organizmanın
su dengesini düzenler, kasları güçlendirir, kan dolaşımını hızlandırıp varis ve basurların gelişimini önler.Cinsel gücü arttırır, İnsanlar için bir enerji kaynağıdır. Damar sertliği ve şeker hastalıkları olanlar, ölçülü miktarda tüketmeli. Sağlıklı mutlu günler dilerim.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top