Menu

Kepekli Saçlar için Saç Maskeleri

Pul pul olmuş ölü deri, saç telleri arasından görünmeye başladığında bu duruma kepek adı verilir. Kepek genellikle ciddi bir soruna işaret etmez ve bulaşıcı değildir. Ancak insanlar arasında kepekli saçla dolaşmak hoş bir durum sayılmaz ve bu nedenle kepek sıkıntı yaratır.

Saç kepeklenmesi sorunu, saçın diplerinde oluşan ölmüş derinin vücut tarafından yeteri kadar hızlı bir biçimde atılamamasından dolayı meydana gelen bir problemdir. Bu kepek problemini çözmek için doğal olarak hazırlanan kepekli saçlar için maske uygulamasını kullanacağız. Bu maske sayesinde saç diplerinde oluşan ölmüş deriyi hızlı bir biçimde vücuttan atılmasını ve kepeğin yok edilmesini sağlayacağız. Tabi ki her saç tipi için her bakım yöntemi uygun olmayabilir ve saçlarınız olumlu tepki vermeyebilir. Saç ve cildinizi iyi analiz etmeli ve uygun bakımı uygulamalısınız. Kepekli saçlar için maske ve kürleri anlatmaya başlayalım.

1-)Saç maskesi

Malzeme :
– yarım kahve fincanı soya yağı,
– 1 tatlı kaşığı biberiye,
– 1 çay kaşığı okaliptus yağı,
– 1 çorba kaşığı elma sirkesi,
– 1 kahve fincan su.

Hazırlanışı ve Uygulanışı :
Bütün malzemeleri karıştırıp saç dipine boya sürer gibi sürüp tarıyoruz .Saç uçlarında karışım gitmesini ve kepeklerin dökülmesini sağlıyoruz,sonra naylon sarıp 2 saat kadar bekletip sulandırılmış sampuanla yıkıyoruz. Bu Maskeyi haftada 1kere yapıyoruz .4 hafta boyunca tekrarlarsanız saçlarınız kepeklerdenkurtulmuş olacaktır.

Not: Eğer saç diplerinizde ağrı varsa karışımın içine 2 tane aspirin koyun çok iyi gelir.

Kepeğe Karşı Etkili Isırgan Otu Kürü

Malzemeleri:

  • 5 Bardak kadar Su
  • 5 gram kadar Isırgan Otu

Hazırlanması:

Vermiş olduğumuz miktardaki suyu kaynatıyoruz. Kaynatmış olduğumuz su içerisine ısırgan otumuzu ilave ederek demliyoruz. Demleme işlemi sona erdikten sonra güzelce süzüyoruz. Süzme yapıldıktan sonra soğuması için bir kenara bırakıyoruz. Hazırlamış olduğumuz kürü uygulamaya geçmeden önce saçlarımızı şampuan ile güzelce yıkıyoruz. Bu işlemi de yaptıktan sonra hazırlamış olduğumuz kürü saçlarımıza uyguluyoruz ve 30 dakika boyunca saçımızda bekletiyoruz. Süre bitiminde saçlarımızı ılık su ile durulayarak işlemi sonlandırıyoruz. Bu işlemi her duş sonunda uygulamanız halinde ısırgan otu kürü saçlarınızdaki kepek oluşumunu engelleyecektir.

 

Kepekli Saçlar İçin Bakım Kürü

Malzemeleri:

  • 5 damla çay ağacı yağı
  • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
  • 1 çay bardağı su

Hazırlanması:

Yukarıda verdiğimiz malzemeleri bir kap içerisine alarak güzel bir biçimce iyice karıştırıyoruz. Kürümüzün hazırlanması bittikten sonra saçlarımızı uygulamaya hazırlamak için şampuan ile yıkıyoruz. Hazırlamış olduğumuz kürü yıkama işleminden sonra saçlarımıza uyguluyoruz. Uyguladığımız kürü 5 dakika kadar saçımızda bekletiyoruz. Bu süreç sonunda soğuk su ile saçlarımızı duruluyoruz. Bu uygulamayı haftada bir kez yaptığınız da kepeklerinizde gözle görülür derecede azalmalar olduğunu fark edeceksiniz. Son olarak işlem esnasında malzemeler arasında bulunan elma sirkesinin kokusu sizlere panik yaptırmasın. İşlem sonunda bu koku olmayacak.

 

Bitkisel Yağlarla Kepekli Saça Maske

Malzemeler :
– 10 damla kekik esansı,
– 25 gram badem yağı,
– 1 çay kaşığı tuz,
– 5 damla limon.

Uygulama :
Malzemeleri karıştırın ve saç diplerine sürün.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top