Menu

Karabuğdayın Faydaları Nelerdir ?

Karabuğday (greçka) nedir ve faydaları nelerdir? karabuğday neye iyi gelir işte detaylar. Karabuğday, anavatanı Orta Asya olan ve ilk olarak Çin ve Japonya’da yetiştirilen, daha sonraları da Rusya ve Avrupa’da yetiştirilmeye başlanan tahıl benzeri kuzukulağıgiller familyasına ait bir bitkidir.

Tek yıllık geniş yapraklı bir bitki olan Karabuğday, 60-120 cm boyutunda olabilmektedir. Yaprakları düz olmayan kalp şeklinde üçgen görünümündedir. Üzerinde küçük yan kökler bulunan kazık köklüdür. Çiçekleri salkımlı olup, renkleri genellikle beyaz ve pembe olmaktadır. Her yıl Nisan ve Temmuz aylarında iki kez yetiştirilebilen Karabuğday hızlı yetişen bir bitkidir. Karabuğday’ın kalitesi rengine ve lezzetine göre belirlenmektedir. Hasadı yeni yapılan karabuğdayın tohumları açık yeşil renkli, eski hasatların tohumları da kırmızımsıdır. İştah açıcı özelliği bulunan karabuğdayın yeni hasatlarının taneleri tatlı eski hasatların taneleri de acımsıdır.

karabugday-nedir

Karabuğdayın Sağlığa Etkileri Nelerdir?

1. Karabuğday içerisinde rutin ( P1 vitamini ) adında bir vitamin mevcuttur. P1 vitamini karabuğday dışında; kiraz, kayısı gibi meyvelerde ve limon, portakal kabuklarında bol miktarda bulunur. Rutin’in kandaki kolesterolü azaltıcı etkisi ve damarlara esneklik ve güç kazandırdığı bilinmektedir. Buna ilaveten yüksek kan basincını önleyici bir etkisi de vardır. Rutin’in etkisi vitamin C ilavesiyle daha da arttırılabilir.
2. Karabuğdayda bulunan proteinin büyük bir kısmı vücut tarafından kullanılabilir. Ayrıca gluten içeriği olmadığından bağırsak sistemi içinde faydalıdır. Oysa ki diğer tahıllar gluten içerir ve bu normal insanlarda bile çeşitli sorunlara neden olabilir. Ayrıca diğer tahıllar protein içeriklerine göre çok daha fazla yağ içermektedirler. Karabuğday ise cüzi oranlarda yağ içerir. Ayrıca buğday ve pirincin neredeyse 2 katı yüksek oranda LYSİNE ( lizin ) içerir. Lizin özellikle tekrarlayan uçukların önlenmesinde önemli bir esansiyel aminoasittir. Vücut tarafından üretilemez ve dışarıdan alınması gerekmektedir.
3. Japon bilimadamlarına göre karabuğday vücutaki iltihaplanmaya karşı etkilki, aşırı terlemeye neden olan sorunları iyileştirici, bağırsak fonksiyonlarını düzenleyici, ve burun kanaması gibi damarların zayıflığına bağlı kanamaları durdurucu etkisi vardır. Bu yapısı içeriğindeki P1 vitamini sayesindedir. Ayrıca yüksek kan basıncını denlemektedir.
4. Karabuğday kötü kolesterol olan LDL miktarını düşürür ve steroller ile kolesterol artışını engeller.
5. Karabuğday  B1 ve B2 vitamini ihtiva eder. Günde 100 gr karabuğday tüketmek yetişkin bir insanın günlük Vitamin B1 ihtiyacının % 40’ını karşılar. Ayrıca mineral açısından ( özellikle demir ) açısından zengindir.
6. Karabuğday karaciğere çeşitli yararları bulunan  ‘choline’ maddesini ihtiva eder.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top