Menu

Kahve Maskesi Yapımı ve Faydaları

Türk kültüründe Türk kahvesinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Türk kahvesi saatleri, kahve falı, kız isteme törenlerindeki kahve getirme merasimi gibi şekillerde hayatımızda sıklıkla yer alan Türk kahvesinin cilde de birçok faydası bulunmaktadır.

Kahve maskesi kafein içerdiğinden dolayı cildin sıkılaşması açısından büyük faydası olur. Bunun yanı sıra partiküllü yapısından dolayı cilde uygulama esnasında peeling etkisi yapar. Ayrıca kahve yağ asitleri bakımından fazlasıyla zengin bir içeriği barındırdığından dolayı cildinizi besleyecektir.

Kahve içerik birçok cilt maskesi uygulaması ve tarifleri bulunmaktadır. Alanında uzman kişilerin yaptığı araştırmalar neticesinde kahve maskelerinin başarısının arkasındaki sır kafein ile ilgilidir. Tabi bunun yanı sıra kahvenin içeriğinde kafeinin yanı sıra birçok kimyasal barındırdığından ilgili bölgenin tamamına uygulamak yerine, daha küçük bir alanda uygulamanız da fayda var.

Kahve maskesi uygulaması ince olarak çekilmiş olan Türk kahvesi ile yapılmalıdır. Filtre veya granül kahve katiyen tercih edilmemelidir.

Kahve Maskesi Yapımı

Malzemeler:

İnce olarak çekilmiş 5 yemek kaşığı kadar Türk kahvesi
4 yemek kaşığı kakao tozu
8 yemek kaşığı tam yağlı süt veya krema
1 yemek kaşığı pekmez

Yukarıda vermiş olduğumuz malzemeleri bir kap içerisine alarak tamamen birbirine girene kadar karıştırıyoruz. Hazırladığımız içeriği elimizle veya yüz fırçası aracılığı ile hafif hareketler ile ilgili bölgeye uyguluyoruz. Uygulamayı bitirdikten sonra 20 ile 25 dakika kadar bekletiyoruz maskeyi. Süre sona erdiğinde kahve maskesini ılık su yardımı ile masaj yaparak ufak hareketler ile temizliyoruz. Kesinlikle baskı yaparak sert bir şekilde temizleyeme çalışmıyoruz. Aksi halde cildinizde tahriş meydana gelecektir.

Peeling Etkili Kahve Maskesi

Peeling etkili kahve maskesinin tarifi ve uygulaması farklı bir şekildedir.

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
1 tatlı kaşığı bal

Yukarıda vermiş olduğumu malzemeleri bir kap içerisinde karıştırıyoruz. Karışım hazır hale geldiğinde cilt yüzeyine eşit miktarlarda dağıtarak uyguluyoruz. Uygulama esnasında fazlası ile hassas olan göz çevresinden uzak durmanız gerekmektedir. Uyguladığımız maskeyi 20 dakika kadar cildimizde bekletiyoruz. Süre bitiminde kese vasıtasıyla burun, çene ve alın kısımlarına hafif bir biçimde masaj yaparak maske uygulaması işlemini sonlandırıyoruz. Temizleme bölümünde soğuk su tercih etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde soğuk su ciltte şok etkisi yaratacak ve kas gruplarını çalıştırarak dolaşımı hızlandıracaktır. Cildimize uyguladığımız kahve peeling işleminden sonra yumuşak kalmasını uzun süreli olarak koruması açısından nemlendirici krem veya bitkisel yağlar tercih ederek kullanmanız faydalı olacaktır. Krem kullanarak cildin nem oranını da dengelemiş olacağız.

Kahve maskesi uygulamalarını haftada 1 defa kullanmak yeterli olacaktır.

Gözaltı Morlukları İçin Kahve Telvesi
Kahve telvesinin cilde faydası, gözaltlarında da kendini gösteriyor. Sade ve bol köpüklü Türk kahvenizi içtikten sonra, fincan dibinde kalan kahve telvesinden bir miktar alıp gözaltlarınıza sürün, 5-10 dakika bekleyin ve yıkayın. Morluk ve şişliklere çok iyi gelen, bakışlara canlılık katan kahve telvesi ile cildinizin baştan aşağı bakımını yapmanız mümkün.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top