Menu

İshale Ne İyi Gelir? Belirtileri Nelerdir

İshal, gıda zehirlenmesi de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların sonucunda ya da ishale yol açtığı bilinen bazı gıdaların aşırı tüketimi nedeniyle oluşabilir .
Yediğimiz ya da içtiğimiz her şey bağırsaklarımız tarafından emilmektedir. Yani suyu emen bağırsaklar dışkılamanın daha sert gerçekleşmesini sağlamaktadır. Ancak bu durum ishal rahatsızlığında böyle değildir. İshal olduğumuz durumlarda bağırsaklarımız görevini tam yapamaz yani su yeterince emilemeden dışkılama gerçekleşir. Doğal olarak dışkı oldukça sıvı bir hal alır. Ayrıca ishal durumunda kişilerde çok sık tuvalete girme ihtiyacı hissedilir. Bu da yine bağırsakların tam olarak ememediği sıvıdan kaynaklı olarak ortaya çıkan bir durumdur.
ishal-nasil-gecer

İshal Belirtileri Nelerdir

İshal birçok sebepten kaynaklı olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Ancak belirtileri hemen hemen bütün nedenlerde aynıdır. Tuvalette uzun uzun zaman geçirilmesi, tuvalette olunmadığı zamanlarda da sürekli olarak bir tuvalet arama ihtiyacı, kimi zaman bağırsaklarda emilmeyen su miktarının oldukça fazla olması neticesinde fark edilmeden dışkılamanın gerçekleşmesi gibi nedenlerin hepsi her ishal vakasında görülebilmektedir.

Hayati önem taşıyan ve gerekli özenin gösterilmemesi takdirinde oldukça kötü sonuçlara sebep olabilen bu bağırsak sorununun hangi nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıktığına gelecek olursak:

  • Hem kişisel hem de ortam temizliğine yeterince önem verilmemesi,
  • Bozuk yiyecekler ve içeceklerin farkında olmadan tüketilmesinden kaynaklı olarak vücuda giren bakteriler,
  • Vücudun alışık olduğu gıdalar dışında başka türden gıdalara maruz bırakılması,
  • Rotavirüs, adenovirüs, norovirüs gibi doğrudan bağırsakları hedef alan virüs çeşitleri,
  • Bağırsak içerisinde yer alan ve vücuda yarar sağlayan bakterilerin antibiyotik gibi birtakım içeriklere sahip olan ilaçlar sonucunda sayılarının azalması,
  • Süt ya da süt ürünlerinin içerisinde yer alan laktozun laktaz tarafından yeterince parçalanamaması,
  • Fruktoz yani meyve şekerini sindirmekte zorluk çeken kişilerin aşırı meyve tüketmesi,
  • Ülser gibi kronik olabilecek ve bağırsağı ilgilendiren bütün rahatsızlıklar,
  • Stres olarak sıralayabiliriz.

İshale-Ne-İyi-Gelir

İshal Tedavisine Yardımcı Yiyecekler

Papatya: Papatya doğrudan bağırsakları hedef alan bir bitkidir ve genelde çay olarak tüketimi yapılmaktadır. Bağırsakta meydana gelen irini temizleyen ve rahatlan papatya bu konuda oldukça iyi bir tedavi yöntemidir.

Muz: Muz da ishal tedavisinde kullanılan bir meyvedir. Bol miktarda lif içerdiğinden dolayı başka bağırsaklar ve mide olmak üzere bütün sindirim sistemi için oldukça faydalı meyveler arasındadır.

Zencefil: Aynı şekilde paptyada olduğu gibi bağırsakları direkt etkileyen bitkiler arasındadır. Zencefşl genel anlamda sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Bağırsaklarda ishale neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar. Zaralı bakteri ve virüslerin ortadan kalkmasını sağlayarak ishali giderir.

Yaban Mersini: İsgala iyi gelen diğer bir ürün yabmen mersinidir, içerdiği vitamin ve bileşenler genel sindirims sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olduğu gibi, ishalin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Pirinç ve Pirinç Suyu: İshal sırasında dışkının sertleşmesini sağlamak ve normale döndürebilmek için düşük lifli, bağlayıcı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Beyaz pirinç düşük lif içeriğiyle bu kategoriye girer ve ishali bastırmak için kullanılabilir.

Havuç: 1-2 havucun dış kısmını soyduktan sonra kaynatın ve sıcakken kaşıkla ezerek püre kıvamına getirin. Her 15 dakikada 1 çay kaşığı yiyerek ishali hafifletebilirsiniz.

Sarımsak: İshale neden olan bakterileri daha kısa sürede öldürmek için her gün 2-3 çiğ sarımsak yiyebilirsiniz. Bu yöntem özellikle seyahatler sırasında faydalı olabilir.

Bal: Bakteri nedeniyle oluşan ishal tedavisi için bal kullanabilirsiniz. Yarım litre suya 4 yemek kaşığı bal karıştırın ve gün içine yayarak için. Şeker hastalarının bal tüketirken dikkatli olması gerekmektedir.

Patates Çorbası: Kendinize bir tencere patates çorbası hazırlayın ve gün boyu için. Papates bağırsaklarınızın normale dönmesini sağlayacaktır.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top