Menu

Horlamaya Karşı Ne Yapmalı?

Birçok insanın hayatını kâbusa çeviren horlama bir sağlık sorunudur. Horlama nasıl önlenir sorunsun cevabını aramadan önce horlamaya neden olan sorunları belirlemeniz gerekir.Horlama, uyku sırasında bireyin çıkarttığı gürültülü sestir. Horlama, yumuşak damak ve küçük dilin normalden fazla büyümesi ya da sarkması sonucu oluşur. Bu kaslar, gerginliklerini kaybederek uyku sırasında solunum yolunu tıkar ve küçük dilin titreşmesine neden olur.Burundan, ses tellerine kadar üst hava yolunu daraltan bütün problemler, alerjik nezle, burun kemiğindeki eğrilikler, sinüzit, alt ve üst çenedeki yapısal anormallikler, dilin aşırı büyük olmasından kaynaklanır.

Horlama bizden çok karşımızdaki insanı rahatsız ettiği için ciddi sorunlara neden olmaktadır. Özellikle eşler arasında horlama sebebi ile boşanmalar dahi yaşanmaktadır. Horlamayı önlemenin birçok yöntemi vardır. Sizde bu sorununuzdan kurtulmak için tavsiye edeceğimiz yöntemleri mutlaka denemelisiniz. Bunlara rağmen horlama sorunundan kurtulamasanız bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.
Horlamayı önlemenin yollarından biri akşam yemeklerinde ağır yemekler yerine daha hafif yemekleri tercih etmektir. Çünkü yenen ağır yemekler boğaz kaslarında gevşeme yaparak horlamanız artırır.

Özellikle akşamları sebze yemekleri ile beslenmeye çalışmalısınız.

Yediklerinizi midenizin iyice sindirmesi için de akşam yürüyüşü çok ideal bir yoldur.

Yatamaya yakın yemek yememelisiniz.

2 yada 3 saat önce yeme içmeyi kesmelisiniz.
Horlamaya neden olan bir başka unsur ise yatış pozisyonudur. Özellikle sırt üstü yatmak horlamayı arttırır. Bunun için sırt üstü yatmak yerine yan yatmayı denemelisiniz. Yan yatmak horlamayı büyük ölçüde azaltır ya da tamamen ortadan kaldırır.
Genizdeki tıkanmalar ve burun tıkanıklıkları da aşırı horlamaya neden olmaktadır. Yine boğaz içi enfeksiyonları ve farenjitte horlamanın nedenlerdendir. Bu sorunlarınızdan kurtulmak için mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Piyasa da satılan burun bantlarını da deneyebilirsiniz. Horlamayı büyük ölçüde kestikleri bilinmektedir.
Özellikle aşırı kilolu olan insanlar daha fazla horlar yani kilo da horlamanın önemli nedenlerinden biridir. Düzenli egzersiz yaparak fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışmalısınız.

Horlayan kişi için diğer tedavi önerileri:

* Horlayan kişiler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen allerji ilaçlarını uykudan önce almamalı.

* Uykudan 4 saat önce alkol almaktan sakınmalı.

* Uykudan 3 saat önce ağır yemekten sakınmalı.

* Aşırı yorgunluktan sakınmalı.

* Yatağınızın baş tarafı daha yukarıda olacak şekilde tüm yatağınız yaklaşık olarak 10 cm bir tarafa doğru çeviriniz. Bu amaçla yatağınız bir tarafı altına bir tuğla yerleştirmek amacınıza uygun olacaktır.

* Evde horlamayan kişilerin sizden önce uykuya geçmeleri için onlara süre tanıyın.

 

 

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top