Menu

Hıçkırık Nedenleri ve Doğal Çözümler

Hıçkırık sindirim sistemi tarafından yemeklerle alınan havayı dışarı atmak için sindirim sistemi tarafından oluşturulan bir tepkidir. Devamlı yemek yenilmesi sırasında ya da sonrasında oluşur. Hıçkırık diyafram kasının anı kasılması sonucunda ses telleri arasındaki açıklığın istem dışı kapanması sonunda ortaya çıkar. Hıçkırık oluşmasına aşırı ve hızlı yemek yemek, hava yutulması, midede genişleme, kalp hastası olma gibi durumlar etki eder.

Ani Korku Hıçkırığı Kesebilir

Hıçkırık çoğunlukla 5 saniye ara ile oluşur ve bir iki dakika içinde geçer. Uzun sürmesi halinde buzlu su içmek, ekmek yemek, derin derin nefes almak ve bu nefesi içerde tutarak bir süre bekledikten sonra vermek gibi yöntemlerle de geçebilmektedir. Nadiren de olsa bir iki saat sürdüğü durumlarda ilaç kullanılabilmektedir. Halk arasında yaygın olarak ani bir şekilde korkutma yöntemi de hıçkırığın kesilmesini sağlamaktadır. Devamlı hıçkırık nöbeti geçiren kişilerle farklı nedenlerden ötürü de hıçkırık olma ihtimali düşünülür. Bunun için böyle bir sorun yaşayanların doktor tarafından kontrol edilmesinde fayda vardır. Bilinen en uzun süreli hıçkırık nöbeti 1922-1988 yılları arasında aralıksız olarak, sürekli hıçkıran Charles Osborn’a aittir. Son döneme damgasını vuran uzun süreli hıçkırık nöbetlerinden biri de İngiliz yerel müzisyen Chris Sands’a ait. Sands; 3 yıl devam eden hıçkırık nöbeti, bir çok tedavi denemesinin ardından Japonya’da girdiği bir ameliyat ile normale dönmeyi başardı.

Hıçkırık Nöbeti

Hıçkırık nöbeti yaşayanlar için bu durumdan kurtulmak için bitkisel yöntemlerde bulunmamaktadır. Soğanın suyunu bir bardağa sıkarak aynı oranda su ekleyip içerek hıçkırıklar kurtulabilirsiniz. Su ile karıştırılmış sirke de hıçkırığa iyi gelmektedir. Ayrıca 8-10 gr kuru nane yaprakları bir bardak suya konularak bekletilir, daha sonra günde iki bardak olmak zere sirke ilave edilerek içilir.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top