Menu

Hazımsızlığa ne iyi Gelir, Nasıl Geçer

Siz de bir türlü yediklerini hazmedemeyenlerden misiniz? Dikkatli olun, bu durum bir hastalığın işareti olabilir.
Çoğumuzun hayatımızın bir döneminde yakındığı bir durum hazımsızlık. Tıpta “dispepsi” denilen bu rahatsızlık, karnın üst bölgesinde ağrı, erken doyma, şişkinlik, bulantı hissi gibi yakınmalarla
Araştırmalar gösteriyor ki toplumun dörtte biri bu dertten muzdarip.

Hazımsızlık neden olur?

Hazımsızlık bir çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Özellikle gastrit gibi rahatsızlıklar hazımsızlığa sebep olur.
Yaygın nedenleri şunlardır:

 1. Yemekleri hızlı bir şekilde yemek
 2. Yağlı yemekler tüketmek
 3. Çok fazla baharatlı yemek yeme
 4. Kafein içerek gıdalar ve içeceklerin aşırı tüketilmesi
 5. Aşırı alkol tüketimi
 6. Gazlı içecekler
 7. Sigara içilmesi
 8. Sinirlilik
 9. Duygusal travma
 10. Antibiyotikler de dahil olmak üzere ilaçlar, bazı ağrı kesiciler
 11. Pankreas iltihabı (pankreatit)
 12. Peptik ülserler
 13. Safra taşları
 14. Mide kanseri

Hazımsızlığa İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Zaman zaman herkes yemeyi fazla kaçırır ve rahatsızlık duyar. Mide şişkinliği büyük bir rahatsızlık verir. Böyle durumlarda çok çeşitli çözüm yolları aranır. Çeşitli bitki çayları, meyveli sodalar ve bazı besinler hazımsızlığa iyi gelir.

Hazımsızlığa rezene çayı çok iyi gelmektedir

Rezene çayı mide şişkinliğine ve yenilen besinleri sindirmeye oldukça iyi gelir. Rezene çayı sindirime yardımcı olarak mideyi rahatlatır.

Rezene çayını herhangi bir rahatsızlığınız olmasa da B, C vitaminleri ile potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineralleri almak ve vücudunuzu güçlendirmek için tüketebilirsiniz. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken kalsiyum kemik yapısını güçlendiren bir mineraldir.


Rezene çayı tarifi

Rezene çayı, laktasif etkisi ile kabızlığı önler. İftardan sonra 1 bardak tüketebilirsiniz. Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz bir bitkidir. Bir fincan sıcak suya 1-2 çay kaşığı rezene tanesi ekleyin ve demlenmeye bırakın

İşte hazımsızlık için diğer çözüm yolları:

 1. Papatya çayı da hazımsızlık için iyi gelen şifalı çaylar arasındadır. Papatya çayı ile sindirim sistemini rahatlatmak mümkündür.
 2. Akşamları yemeklerden sonra birçok kişi yemeğin üzerine çay demler. İşte yemek üzerine afiyetle içilen bu çay, aslında sindirime de yardımcı olur. Yemekten sonra içilen bir bardak çay yenilen yemeğin sindirimini kolaylaştırır.
 3. Papatya ve rezene çayları gibi melisa otunun çayı da oldukça faydalıdır. Akşam yemeklerinden sonra bir fincan melisa çayı içmek sindirimi büyük ölçüde rahatlatmaya yardım eder.
 4. Kimyon, karabiber gibi baharatlar da aşırı tüketmemek kaydıyla sindirime yardımcı olur. Baharatları fazla tüketmek mideye zarar verebilir. Fakat belli ölçülerde tüketilen karabiber ve kimyon gibi baharatlar rahatlamaya yardım eder.
 5. Anason çayı da mide şişkinliğini giderici etki yapar. Ayrıca anason çayının rahatlatıcı ve uyutucu etkileri de vardır.
 6. Yemeklerden sonra içilen yeşil çayın da hazımsızlık için büyük faydası vardır. Yeşil çay birçok derdin devası olduğu gibi sindirime de iyi gelen çaylar arasındadır.
 7. Bir fincan zencefil çayı da mide şişkinliğine ve hazımsızlığa büyük ölçüde fayda sağlar. Zencefil çayı hazırlayarak midenizi rahatlatabilir ve şişkinlikten kurtulabilirsiniz.
 8. Yemeklerin yanında veya yemeklerden sonra yoğurt yiyerek de sindiriminizi rahatlatabilir, hazımsızlıktan kurtulabilirsiniz.
 9. Sarı kantaron çayı da özellikle aç karnına içildiği zaman mideyi koruyucu bir etki yapar. Açken içilirse midede bir tabaka oluşturur ve oluşan bu tabaka sayesinde mide asitli, gazlı, yağlı yada çok sıcak, çok soğuk yiyeceklere karşı korunabilir.
 10. Yemeklerden sonra içilen kahveler de hazımsızlık için bire birdir. Kahve mideyi rahatlatır ve kolay bir sindirime olanak verir.
 11. Hazımsızlığa iyi gelen diğer bir bitki kakuledir. Bir fincan kakule çayı yada kakule kahvesi içerek mide şişkinliği ve hazımsızlıktan kurtulmak mümkündür.
 12. Acısı bol bir yemek yedikten sonra midenizin rahatsız olacağını düşünüyorsanız 3-5 yaprak taze nane çiğneyin. Naneleri çiğnedikten  sonra bir bardakta su içerseniz, midenizin biraz olsun rahatladığını fark edebilirsiniz. Nane çayı da rahatlamaya yardım eder.

 

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top