Menu

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücudumuzda bulunan en büyük organ olan cildimiz için ne yazık ki pek çoğumuz gereken bakımı ve özeni göstermiyoruz.Gelin beraber cildinize zarar vermeyen bakım nasıl olmalıdır onu öğrenelim.

Çalışan bir bayansanız, ev hanımı iseniz veya öğrenci fark etmez yoğun bir temponuz var. Bu yoğunlukta cildi ihmal ediyorsunuz. İlk yapmanız gereken cildinize nefes aldırın. Evet, bir iki üç derin nefes alıp verelim. Ciğerlerimize hava gitsin. Şimdi de cilde nefes aldıralım. İki işaret parmağıyla burnumuzun üzerini biraz yukarı kaldıralım. İşte oldu.
Makyaj yaptınız, gün boyu yüzünüz hava alamadı, asla bu makyaj ile uyumaya kalkışmayın. Mutlaka cildinizi bol su ve kimyasal içermeyen tonik ile yıkayın. Aslında bebek şampuanı olan dalin işinize oldukça yarayacaktır.

Yağlı Ciltler ve Kuru Ciltler İçin Günlük Cilt Bakımı

Temizlik: Yağlı ciltler günde en az iki defa yıkanmalı ve temizlenmelidir. Bunun için en uygun zamanlar uyku sırasında cilt üzerinde oluşan yağı temizlemek için uyandığınızda ve gün içinde dış koşulların cildinizde yarattığı kirlenmeyi temizlemek için yatmadan öncedir. Yüzünüzü gereğinden fazla yıkamak yağ üretimini artıracağı için bunu günde 2 defa ile sınırlandırabilirsiniz. Bu temizlik işlemi sırasında cildinizi matlaştırıcı özelliği bulunan cilt ürünleri ile temizleyebilirsiniz.

Kuru ciltler de günde bir kez, akşam saatlerinde yapacağınız temizlik günün kirini cildinizden temizlemek adına yeterli olacaktır. Yatmadan önce nemlendirici içeren bir sabun ile yüzünüzü yıkayabilir ve soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Ölü hücrelerden kurutulun
Cilt yüzeyinde ölü hücre oluşumu fazladır. Günlük bakım yapılmazsa bu hücreler siyah noktalara dönüşür. Cildinize uygun peelingler ile haftada en az iki kez cilt bakımınızı yapın. Yağlı ciltler limon maskesi yapsın. Kuru ciltler de bal maskesi ile nemli ve güzel bir görünüm kazanabilir.

Nemlendirici: Günlük cilt bakımının en önemli noktalarından biri de cildinizi düzenli olarak nemlendirmektir. Yağlı bir cildiniz varsa yağ içermeyen nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Kuru ciltler için nemlendirici kullanmak cildin daha da kurumasının önüne geçmek için çok önemlidir. Günde en az 2 kez uygun bir nemlendirici ile yüzünüze hafif masaj yaparak kan dolaşımını da artırabilirsiniz.

Yüz Maskeleri: Cildin yağ üretimini dengelemek, ölü deriyi temizlemek ve doğal bir parlaklık kazandırmak için evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal ve bitkisel cilt maskeleri sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Yağlı ciltler için en çok kullanılan cilt maskesi bir çorba kaşığı yoğurt, limon ve balı karıştırarak yapabileceğiniz maskedir. Bu maskeyi yüzünüze sürüp 15 dakika sonra bol

Doğal yüz maskeleri kuru ciltleri nemlendirmek ve yumuşatmak için kullanılabilir. Bir muzu ezip bir çay kaşığı bal ve bir çorba kaşığı yoğurt ile karıştırarak hazırlayabileceğiniz maske ile cildinizi doğal yollardan nemlendirebilirsiniz.
Sevgili hanımlar her şeyden önce kendinizi sevin, inanın herkes de sizi sevecektir. Mutlu ve güzel kalın. Hoşça kalın.

 

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top