Menu

Güneş Lekelerine Çözüm

Yaz aylarında bayanların en büyük sorun yaşadıkları nokta güneş ışınlarından gelen zararlı UV ışınlarıdır. Tüm cilt tiplerine sahip olan bayanları etkileyecek olan güneş ışınları cildinizin hemen hemen her yerinde kahverengi lekeler oluşmasına neden olacak ve güzelliğinize gölge düşürecektir. Güzelliğinizi yaz aylarında kaybetmemek ve cildinizde güneş lekelerinin oluşmasını engellemenin en temel yolu ise güneş altında kesinlikle korunmadan gezmemenizdir. Genç kızlarda çok fazla görünmeyen ve hormonların henüz tam gelişmemesi nedeni ile dikkat çekmez iken ilerleyen yaşlardaki bayanlarda daha etkili olacaktır.

Güneş, sadece zararlı ışınlara sahip değildir. D vitamini açısından tek gerçek kaynak olan güneşten yaz aylarında daha faydalı olarak yararlanabilmek için özellikle şapka, güneş gözlüğü ve kesinlikle güneş kremi olarak güneşe çıkmalısınız. Güneş lekelerine en önemli çözüm, güneş lekesi oluşmamasını engellemektir. Çünkü güneş lekesi oldukça ciddi bir rahatsızlık olur iken cilt kanserine kadar varan sorunlar ortaya çıkartacaktır. Bu yüzden doktor gözetimine girilmesi gerekir.

Bitkisel yöntemler ile güneş lekelerine son vermek mümkündür. Özellikle limon suyu cildinizdeki güneş lekelerinden kurtulmak ve daha sağlıklı bir cilt olması için ideal bir yöntemdir. Limon suyu ile cildinizi temizlerken özellikle limonun taze olmasına ve hazır limon suyu kullanmak yerine taze limondan sıkılmalıdır. Güneş lekeleri olan cildinizdeki bölgelere taze sıkacağınız bu limon suyunu sürüp temizlemelisiniz. Limon suyu ile güneş lekelerini temizlemek biraz uzun süre alsa da etkilidir ve sağlıklıdır. Limon suyu etkisini ortalama olarak düzenli uygulandığında 5 ile 9 hafta arasında gösterecektir.

Güneş lekeleri için etkili bitkisel çözümlerden biri de elma sirkesidir. Hemen hemen tüm cilt sorunları için kullanabileceğiniz elma sirkesi etkisini limon suyuna oran ile daha kısa süre içerisinde göstermektedir. Düzenli olarak uygulandığında ortalama 3 ile 7 hafta içerisinde etkisini gösterecek olan elma sirkesi direk olarak güneş lekelerinin olduğu bölgelere uygulanabilir.

Güneş Lekelerine Kavun Maskesi

 • 1 kahve fincanı kırmızı şarap
 • 1 adet elma
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 kavun

Elma ve kavunun yarısını rendeleyip içine toz şeker ve şarap ilave edin. Ağzı kapalı bir kavanoza koyup 10 gün boyunca güneşte bekletin. Sürenin sonunda karışımı tülbent yardımıyla süzün ve elde ettiğiniz sıvıyla her akşam yatmadan önce cildinizi temizleyin.

 

Güneş Lekeleri İçin Doğal Kür

 • 1 yemek kaşığı pirinç
 • 1 su bardağı süt

Sütün içine pirinci ilave edip pişirin ve ılıdıktan sonra tülbent yardımıyla süzüp elde ettiğiniz suyla sabah ve akşam olmak üzere cildinizi günde 2 kere temizleyin.

 

Güneş Lekeleri İçin Bitkisel Çözüm

 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı üzüm sirkesi
 • 1 çay kaşığı su

Malzemeleri belirtilen ölçülerde bir araya getirip karıştırın ve cildinize sürün. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

 

Yağlı Ciltler İçin Güneş Lekesi Çözümü

 • Domates
 • Pirinç unu

Domatesi 4 eşit parçaya bölün ve 1 parçasını rendeleyip 2 tatlı kaşığı pirinç unu ile karıştırın. Krem kıvamı elde ettikten sonra göz çevresini hariç tutarak cildinize sürün ve 10 dakika beklettikten sonra ılık su yardımıyla cildinizi temizleyin.

 

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top