Menu

Göz Tembelliği Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir

GÖZ TEMBELLİĞİ (Amblyopi) NEDİR?

Bebekler doğduklarında tam ve iki gözle birden üç boyutlu görmeleri yoktur. Yaş ilerledikçe görme güçleri ve beyinde üç boyutlu algılama özelliği gelişir. İlk 7–9 yaş içinde görme sistemi tam olarak gelişir ve daha sonra belirgin bir değişiklik olmaz.

Eğer bir göz, gözlükle ve ameliyatla düzeltilmesine rağmen tam göremiyorsa ve iki göz arasında 2 sıra ve daha fazla görme gücü farkı varsa göz tembelliğinden ( Amplyopi) bahsedilir, kişinin üç boyutlu görmesi bozulur. Bazı mesleklerde (askerlik, pilotluk gibi) göz tembelliği olanlar yer alamazlar.

goz-tembelligi-tedavisi

GÖZ TEMBELLİĞİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Gözlerin normal kullanılmasını engelliyecek ve gelişimini engelleyecek durumlarda ortaya çıkmaktadır. Birçok vakada ambliyopi nedeninde genetik bir yatkınlık bulunmaktadır. Bu yüzden ailesinde ambiyopi hikâyesi bulunan çocukların erken yaşlarda göz doktorunca muayene edilmesi önemlidir. En önemli dört nedeni şunlardır:

Şaşılık: En sık görülen sebepdir. Kayan gözden gelen görüntü çift görmenin önlenmesi amacıyla yok sayılır ve çocuk sadece tek gözüyle görmeye yönlenir. Bu kayan gözün görmesinin düşmesine neden olur.

Refraktif farklılık: Refraktif bozukluklar gözlükle düzeltilmektedir. Amblyopi tek gözün diğerine göre daha fazla myopik, hipermetropik ya da astigmatik olmasıyla oluşmaktadır. Bulanık gören göz yok sayılır ve amblyopi gelişir. Gözler normal gözükmektedir ama tek göz diğerine göre daha az görmektedir. Bu en zor tanı konan amblyopi nedenidir ve sıkı takibin yapılması gerekmektedir.

Göz dokularının geçirgenliğinin bozulması: Katarakt ya da görüntünün net olarak odaklanmasını engelleyecek her türlü durumda amblyopi gelişmektedir. Bu en ağır amblyopi tipidir.

Her iki gözde ileri derecede yüksek kırma kusuru: Her iki gözde 3 dereceden fazla hipermetrop veya 7-8 derece miyopi varlığı her iki gözün birden tembelliği ile sonuçlanır.

goz-tembelligi-belirtileri-nelerdir

Göz tembelliği tedavisi nasıl yapılır?
İlk yapılacak şey, göz tembelliğinin altında yatan nedenin bulunmasıdır. Böylelikle doğru ve etkili bir tedavi yapıla bilmektedir. Göz tembelliğinde en önemli hususların başında erken tanı(rahatsızlığın erken fark edilmesi) gelmektedir. Göz tembelliği erken fark edilip tedaviye başlandığında oldukça kolay giderilebilen bir sorun iken tedavi zamanı geçirildiğinde tedavi neredeyse imkansız bir hal almaktadır.
•Kapama yöntemi: Hastalık erken teşhis edildiğinde uygulanan en etkili yöntem; iyi gören gözün kapatılarak, tembelleşen gözün çalışmasını sağlamaktır. Bu erken fark edilen vakalarda oldukça başarılı bir yöntemdir. Bu yöntem vakanın durumuna göre aylar hatta yıllar alan bir süreçtir. Bazen iyi gören göze puslu lens takılarak diğer gözün daha çok çalışması sağlanır.

•Şaşılık, katarakt gibi ameliyat gereken durumlarda öncelikle kapama yöntemi yapılır ve ameliyat sonrasında gerekli olursa kapamaya devam edilir.

•NeuroVision yöntemi: özel bilgisayar yazılımlarıyla kişiye özel olarak düzenlenen bir tedavi şeklidir. Bu tedavinin neredeyse 20 yılık bir geçmişi vardır. Ülkemizde bu tedaviyi başarıyla yapan kurumlar vardır.
Tedavide temel mantık; tembellik olan göze görmenin tekrardan öğretilmesi, görme keskinliği ve duyarlılığının artırılmasıdır. Bu yöntem 9 ila 55 yaş arası hastalarda uygulanmaktadır.

•İlaç tedavisi: özellikle erken far edilen vakaların tedavisinde etkilidir.

NOT: Çocuklarda 3-4 yaşa kadar göz muayeneleri düzenli olarak yaptırılmalıdır. Bu yaşlardan sonra geçirilen her gün tedaviyi zora sokmakta ve başarı şansını azaltmaktadır.

Göz tembelliği tedavi edilmezse ne olur?
Hayat kaliteniz düşer, iyi gören gözünüze bir şey olması durumunda sanki iki gözünüzü kaybetmiş gibi olursunuz çünkü tembel göz üzerine düşen görevi tam olarak yapamayacaktır.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top