Menu

Göz Kuruluğu Nedir ? Neden Olur

Göz hareketlerinin rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve gözün sağlıklı kalabilmesi için büyük bir öneme sahip olan gözyaşının miktarı ve kalitesi bazı durumlarda azalır. Bunun sonucunda ise göz kuruluğu, diğer bir deyişle “kuru göz sendromu” ortaya çıkar. Çok sayıda insanı ilgilendiren; fakat tüm yönleriyle bilinmeyen göz kuruluğu, gözde yanma ve batma hissinin yanı sıra kızarıklık, görmede bulanıklık gibi durumlara da yol açabilmekte ve kronik hâle gelebilmektedir.

Görme bozukluklarının bir kısmı kalıtsal olduğu için önlemek imkânsızdır. Ancak göz sağlığına dikkat ederek diğer bozukluklardan korunabiliriz.

Gözyaşının içerisinde yağ, protein, elektrolit gibi çok sayıda madde bulunur. Bu maddelerin dengesinin bozulması göz kuruluğuna neden olabilir. Gözyaşı sürekli gözyaşı ve tepki gözyaşı olmak üzere iki çeşittir.

goz-kurulugu-nedir

Kontakt lens kullanımı, lazerle göz ameliyatları, klimalı ortamlar, yoğun ışığa maruz kalmak, uzun süreli bilgisayar kullanımı, yaşlanma, menopoz,  psikotrop ilaçlar, düşük nem ve havasız ortamlar göz kuruluğuna neden olabilir.  Göz kuruluğu toplumda yaygın bir halk sağlığı problemidir. A vitamini eksikliği de göz kurumasının önemli nedenleri arasındadır. Besinlerden alınan A vitamini Vitamini tabletlerinden daha etkilidir. Göz kuruluğu problemi olan kişilere özellikle ciğer, süt, yağlı balık, portakal, sarı ve yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta tüketimi önerilmektedir.

Göz Kuruluğunun Belirtileri

Göz kuruluğunun başlıca belirtileri şunlardır:
– Gözde yanma ve batma hissi,
– Göz yüzeyinin kaşınması,
– Gözde uzun süreli kızarıklık,
– Bulanık görme ve görmede azalma.

Göz kurluğu, bunların dışında gözde yabancı cisim hissi, aşırı sulanma, gözün ağrıması ve karıncalanması gibi belirtilerle de ortaya çıkabilmektedir.

Göz Kuruluğunun Tedavisi

Kuru göz tedavisinde amaç göz yüzeyinin nemli kalmasını sağlamaktır. Bunun içinse göz kuruluğuna neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gereklidir. Örneğin, kuru bir havaya sahip mekânda kalan birisinin daha nemli bir ortamı tercih etmesi ya da uzun süre bilgisayar kullanan bir kuru göz hastasının bu süreyi en aza indirmesi gereklidir. Eğer göz kuruluğu kronik bir hâl almışsa, yapay gözyaşları ya da cerrahî müdahale gerekli olabilir.

Sağlıkla ilgili her durumda olduğu gibi göz kuruluğunda da erken teşhis ve tedavi önemlidir. Gözde, yukarıda sayılan belirtiler gözlemleniyorsa en kısa sürede bir göz doktoruna görünmekte fayda vardır. Schirmer gözyaşı testi, boyama ya da Slit (kesikli) lamba muayenesi gibi çeşitli araçlarla gözyaşı miktarı ölçülmeli ve doğru teşhis konulmalıdır.

 

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top