Menu

Gebelikte El ve Ayakların Şişmesi Uyuşması

Gebe bir bayanın vücudunda çok çeşitli değişiklikler gözlemlenir. Ancak bazı bayan hamileliği çok rahat geçirirken bazısı daha çok bunalır. En çok şikayet edilenler vücutta çatlamalar, yorgunluk, bitkinlik, el ve ayak şişmesidir. Gebelikteki el ve ayak şişmeleri daha çok ileriki aylarda sorun olur. Çünkü zamanla karın büyümeye başlar ve bacaklardaki basınç artar. Şişlikler de en çok ayak ve bileklerde görülür. Zamanla ayakkabılarınızı giyemez hale gelirsiniz hatta bazı bayanlar erkek ayakkabısından başka ayakkabı bulamazlar giymek için.

El şişlerinde de yüzüklerinizi kullanamazsınız zamanla. El şişleri aşırı olduğu anlarda ellerde karıncalanma ve his kaybı şikayeti oluşabilir. Bu bir tür hastalık olur ki adı Karpal Tünel Sendromudur. Genelde doğumdan sonra Karpal Sendromu kendiliğinden geçer. Gebeliğin ilerleyen aylarında vücut daha fazla su tutar ve çeşitli yerlerde ödemler oluşmaya başlar. Hamile kalmadan önce kilosu bulunan bayanlarda ödem oluşumu daha fazladır.

Zayıflarda nispeten daha azdır. Bunların dışında bacaklarda kızarıklık veya ağrı varsa bu dolaşım bozukluğu geliştiğinin göstergesidir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza danışınız. Hamilelikte el ve ayak şişmemesi için ara ara ayaklarınızı uzatın ve dinlenin. Ayaklarınızı aşağı sarkıtmanız ayaklarınızın daha fazla şişmesini sağlayacaktır. Rahat hareket için bol ve vücudu sıkmayan giysiler tercih edin. Ödemlerinizin olmaması için tuzlu yiyecekler tüketmeyin. Tuz sizi hamileliğiniz boyunca rahatsız edecektir.

Güneşten kaçının çünkü sıcak ödemi arttırır. Ödemlerinizin inmesi için fırsat buldukça yürüyüşe çıkın. Hamilelik boyunca gereğinden fazla ayakta kalmamaya çalışın. Asitli içecekler tüketmemeye özen gösterin. Akşamları otururken bacaklarınızı biraz yükseğe koyun ve öyle oturun. Ellerinizdeki şişlik için sinir topu benzeri birşeyle pratik yapmanız size oldukça iyi gelecektir.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top