Menu

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan tarafından tasarlanan protein ağırlıklı diyet programı “Dukan Diyeti” 40 yılı aşkın süredir var. Diyet uygulamasında hızlı bir kilo kaybı oluşumu öngörülmüştür. Bu süreçte kesinlikle belirli aşamaları dikkatli bir şekilde takip etmek gereklidir.
Tamamen diyet programına uygun bir beslenme düzeni belirlediğiniz taktirde sağlıklı bir şekilde kilo kaybedebilirsiniz. Diyet son yıllarda isminden oldukça fazla söz ettirmeyi başarmıştır. Diyeti uygulayan kişilerin başarılı sonuçlar alması ile birlikte daha fazla duyulmuştur.

dukan-diyeti-yapilisi

Dukan diyeti belirli aşamalar ile birlikte metabolizmaya etki etmektedir. Genel olarak protein ağırlıklı olan diyette yağ kullanımı oldukça azdır.

1. Aşama: İlk aşamada sadece protein bazlı bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Balık, kırmızı et ve yağsız süt ürünleri tüketilmelidir. Bu aşamada 1.5 litre su tüketimine dikkat edilmesi son derece önemlidir. Bu aşama 5 ila 10 gün arasında fazla kilolarınıza bağlı olarak değişmektedir. Yulaf ezmesi tüketimi de son derece önemlidir.

2. Aşama: İkinci aşamada bir gün sırf protein bazlı bir beslenme tercih edilirken diğer gün sadece sebze tüketilmelidir. Tercih edilen sebzeler arasında patates gibi karbonhidrat içeren besinler tüketilmemelidir. Yulaf ezmesi ve su tüketimine aynen 1. Aşamada ki gibi devam edilmelidir.

3. Aşama: Üçüncü aşamaya gelindiği zaman her gün protein ve sebze ağırlıklı bir beslenme düzeni belirlemelisiniz. Ancak bu aşamada aşırıya kaçmamak ile birlikte meyve tüketimi de yapabilirsiniz. Ay içerisinde 2 günü kendinize ayırarak dilediğiniz gibi beslenebilme özgürlüğünüz de bu aşamada sizinle olacaktır. Bu aşamada daha önceki aşamalarda verdiğiniz her bir kilo için 5 gün kalmanız gereklidir. 10 kilo verdi iseniz, bu aşamada 50 gün devam etmeniz gereklidir.

4. Aşama: Son aşamada yağlı yiyeceklerden uzak durmak kaydı ile dilediğiniz besinleri tüketebilirsiniz. Haftanın sadece bir gününü protein üzerine olan bir beslenme düzeni ile geçirmelisiniz. Ancak yulaf ezmesi yemeğe devam etmeli, bol su tüketimine devam etmelisiniz. Aynı zamanda egzersiz yapabildiğiniz kadar çok yapmalısınız. Haftanın bir gününü de protein günü olarak belirlemeli ve protein odaklı beslenmelisiniz.

Dukan-Diyeti

Dukan diyetinin artılarına baktığımızda, uzun vadede size beslenmenizi nasıl yöneteceğiniz hakkında beceri geliştirme, meyve ve bazı karbonhidratları rahatça tüketme imkanı veriyor.

Kilo vermenin en iyi yolu gıdaların dengeli tüketildiği sağlıklı bir beslenmedir. Sağlıklı bir kiloyu korumak aylık besin miktarlarını hesaplamaktan daha önemlidir. Eğer dünyaca ünlü Dukan diyetini deneyecekseniz, aşamalar arasında kilo alıp verirken oluşabilecek yo-yo etkisine dikkat edin!

Yasaklar:

Nişastalı yiyecekler ve baklagillеr – patates, pirinç, mısır, bаklа, mercimek, nohut, fasulye. Aynı şekilde şeker, sıvı yağ ve zeytinyаğ, sоslar /ketçap gibi/ yaѕaktır.

1 Yorum
  1. Selin 18 Ocak 2016 / Cevapla

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top