Menu

Dizanteri Nedir, Neden Görülür?

İshalle birlikte görülen, son derece bulaşıcı hastalık dizanteri, kalın bağırsak hastalığıdır. Bebeklerde, küçüklerde ve yaşı ilerlemiş kişilerde daha etkili şekilde görülmektedir. Hastalığın belirtileri genel olarak, çok sık ve yer yer kanlı ishale çıkılmasıdır. Kişinin iştahsızlık içine girmesi, çok şiddetli karın ağrısı, yüksek ateş te hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlık bulaşıcı nitelikte olup, genellikle hijyen şartlarının sağlanamaması durumlarında yaşanmaktadır. İyi şekilde yıkanmayan gıda ürünlerinden, kirli ellerden, kirli ve mikroplu suların tüketilmesinden ve kullanılmasından bulaşmaktadır.

Dizanteri, kesinlikle el temizliğinin itinalı şekilde yapılmasını gerektiren bir hastalıktır. Kirli su ve besin yoluyla bulaştığından, özellikle annelerin bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle, okullarda, dershane ve kreşlerde hijyen ortamının çok kaliteli şekilde sağlanması lazımdır. Bu ortamlarda hastalığın meydana çıkması çok kolaylaşmaktadır. Amipli ve bazili dizanteri olmak üzere hastalığın iki türü bulunmaktadır. Amipli olan türünde, mikrobun vücuda temasından yaklaşık olarak 10 ile 20 gün arasında hastalık ortaya çıkmaktadır. Basili türde ise yaklaşık olarak 2 ile 7 gün içinde rahatsızlık vücutta başlamaktadır.

Hastalığın tedavisi için kesinlikle hastalığın ortaya çıkmasına neden olan kirli ortamın yok edilmesi gerekmektedir. Temizlik unsurlarının tam anlamıyla yerine getirilmesi lazımdır. Bazı durumlarda, hekimin uygun görmesi ile antibiyotik tedavisi de uygulanabilir. Bu anlamda, evde yoğun sıvı alımı ile ishali dengelemek gerekmektedir.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top