Menu

Diş ağrısına iyi gelen çözümler

Diş ağrısı, asit veya bakterilerin diş minesine ulaşması nedeniyle meydana gelir. Eğer dişleriniz çok hassas değilse bu geçici bir durum değildir ve dişinizi tamamen kaybetmemek için en kısa sürede bir dişçiye gitmeniz gerekmektedir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Neler İyi Gelir?

1- Diş fırçalamak çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalama ağrının azalmasına neden olur.

2- Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır.

3- Diş hekiminizin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanız ağrınızı belirli bir süre için geçirecektir.

4- Dişe kesinlikle aspirin, kolonya, alkol konulmamalı bunların yerine karanfil yağı tercih edilmelidir. Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

5- Buz uygulaması; ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletebilir. Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletebilir.

6- Gece diş ağrısı oluşmuşsa, yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir.

Diş ağrısına iyi gelen bitkiler

Karanfil: Diş üzerinde lokal uyuşturma sağlayan, diş ağrısına iyi gelen bitkiler arasındaki bu kurumuş baharat çeşidinden 1 adet ağza atılır, ağrısı olan dişin üzerine konulur veya tam salgılanması için hafifçe çiğnenir. Dil bu bölgeye fazla yaklaştırılmamalı aksi taktirde acımsı bir tat ile karşılaşabilirsiniz. Görüntü bakımından çürümüş dişi andıran karanfil adeta diş için yaratılmış olduğunu düşünmüyor değiliz!

Karanfil Yağı İyi Gelir:  Uyuşturma etkisi sağlayarak ağrıları azaltır ve geçirir. Süresi ise normal karanfile göre daha kısa zamanda etki eder. Aynı şekilde pamuğa yeterli gördüğünüz miktarda akıtıp diş üzerine koyabilirsiniz. Dil ve diş etine değdirmemeye çalışın. Maranki tavsiyesi; Fincana su koyun (1-2 damla) karanfil esansı dökün ve ağzınızı çalkalayın.

Sarımsak: Bitkisel antiseptik özelliği olan sarımsak diş ağrısına iyi geldiği gibi, ses kısıklığı, boğaz ve ağız ağrıları, astım gibi hastalıklara da iyi gelir. Sarımsağı ikiye bölün ister bir tarafına tuz sürün veya sürmeyin ağrıyan dişe uygulayın.

Diş için zerdecal: Bir diğer diş ağrısı bitkisel nasıl geçer cevabı için zerdecalı verebiliriz. Su ile çalkalama sonrasında kulak memesi kıvamına getirin ve kullanın.

Taze nanenin yaprakları: Sindirim sistemini güçlendirmek için kullanılan taze nane bitki yaprakları diş ağrısınada iyi gelmektedir. Yaprakları dövülerek yapılan bu kürü sonrasında ağrı olan yere uygulamak diş ağrısını geçirir özelliktedir. Fakat bünyeye göre de değişim gösterebilir.

Buğday çiminin suyu: Bu bitkinin suyunun bir çok faydaları olmakla beraber oluşan enfeksiyon tedavisi için kullanılır ayrıca bakteri yok etme özelliği vardır.

Karabiber: Diş ağrılarını geçirir mi diye araştırmalar bir yana dursun, çok eskilerden bu güne uygulanan bir teknikdir. Tohum karabiberi dişin üzerine koyabilirsiniz.

Düğün çiçeğigiller: Bilidiği üzere çörek otu bu familyasına ait bir bitkidir. Yaklaşık 13-14 farklı öz bulundurur ve diş ağrısına iyi gelen bitkisel yöntemler arasındadır. Fakat ağrı kesici bir özelliği yoktur. yukarıdaki tedavi yöntemleri karşısında pek etki ettiği söylenemez.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top