Menu

Deri Kanseri Nedir ? Nedenleri Nelerdir

Deri kanseri bazı türleri olan bir rahatsızlıktır. Derimizde çeşitli yerlerimizde benler bulunmaktadır. Bunlar üzerinde çeşitli büyümeler veya renk değişimleri olabilir. Bu durum kanser belirtilerinin yaşanmasına neden olabilmektedir. Kanser türleri arasında en tehlikeli tür melanom olarak adlandırılmaktadır. Melanom deri üzerinden bulunan benler üzerinde ortaya çıkmaktadır. Genetik faktörler, güneş ışınlarının zararlı etkilerine uzun süre maruz kalmak, kişide çok sayıda ben bulunması bu rahatsızlığın nedenleri arasında yer almaktadır.

Benlerdeki Değişimler Deri Kanseri Habercisi Olabilir

Benlerde gözle görülen renk değişimlerinin olması, küçülme veya aşırı büyüme meydana gelmesi durumunda hemen uzman yardımı alınmalıdır. Bazal hücreli kanser tipi de deri kanseri çeşitlerinden biridir. Bu tip yaygın görülmektedir. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalan kişilerde görülmektedir. Bu tür uzun yıllar boyunca oluşmaya başlar ve kişilerin sırt, yüz gibi güneşe maruz kalan bölgelerinde yaygın olarak gelişir. Bu tür yara ile oluşur ve kendiniz gösterir.

Deri kanseri türlerinde mutlaka erken tanı konması diğer kanser türlerinde olduğu gibi son derece önemlidir. Bu anlamda, kişinin şüphelenmesi durumunda hemen uzman yardımı almalı ve tedaviye başlanmalıdır. Kemoterapi ve diğer tedavi çeşitleri hastalığın durumuna göre uygulanmaktadır. Bunun yanında, hastaların da sağlıklı beslenmeye çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar mevsiminde ve katkı maddesi olmayan gıdaları tüketmeleri önemlidir. Güneşten kesinlikle korunmak gerektiği de kesinlikle unutulmamalıdır. Zararlı ışınlardan korunmak çok önemlidir.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top