Menu

Çiğ beslenme nedir? Faydaları Nelerdir ?

Çiğ beslenme nedir, Çiğ beslenmenin faydaları. Dünya çağında popüler hale gelen çiğ beslenme, bir yaşam tarzı olarak yayılmaya devam etmektedir. Çiğ beslenmede tüketilen tüm gıdaların işlemden geçmemesi ve organik olarak üretilmiş olmaları gerekmektedir. Bu tarz bir beslenme alışkanlığı edinilmesi halinde sindirim problemleri, obezite ve cilt hastalıklarının neredeyse tamamı çözülebilmektedir.

 Çiğ beslenme nedir?

Besinlerin enzimlerini kaybetmeyecek şekilde 45 derecenin altında kurutularak ya da taze olarak tüketilmesi esasına dayanan beslenme biçimidir. Arı ürünleri hariç hayvansal gıdaların çiğ beslenmede kesinlikle yeri yoktur. Çiğ beslenme sebze, meyve, tahıl, yağlı tohumlar ve kuru yemişleri bünyesinde barındırmaktadır.

 Kimler çiğ beslenemez?

Çiğ beslenmedeki gıda grupları herkes tarafından tüketilebilecek şekildedir. Bu beslenme şekline yeni geçecek olanların yavaş bir şekilde geçmeleri bedenlerinin alışması açısından faydalıdır.

Önceden çiğ beslenmemiş biri bu tür beslenmeye nasıl geçebilir?

Yaşam tarzını bu şekilde değiştirmek isteyenlere detoks yapmaları önerilir. Bir hafta kadar sürecek bir arınma süreci çiğ beslenmeye geçişi kolaylaştıracaktır. İlk önceleri rahat sindirilebilen çiğ besinler tüketilmeye başlanırsa, zamanla vücudun daha çok çiğ gıda isteyeceği görülecektir. Bunun nedeni sindirim rahatlaması ve enerji artışı yaşanmasıdır. Güne başlarken taze sıkılmış sebze/meyve/yeşillik suyu enerjinizi arttırmanın en güzel yoludur. Öğlen ve akşam öğünleri için salata çeşitlerinden tutun makarnaya kadar pek çok çiğ beslenme alternatifi bulunmaktadır.

Çiğ beslenmede olmazsa olmaz besinler nelerdir?

Taze sebze ve meyvelerle birlikte yeşillik çeşitleri mutfağınızda eksik olmamalıdır. Ayrıca arı poleni, chlorella tozu, chia tohumu ve keten tohumu gibi yüksek besin değerine sahip gıdalar da mutlaka yer almalıdır.

cig-beslenme-nasil-yapilir

Çiğ beslenmenin faydaları nelerdir?

Çiğ beslenmek sağlık açısından çok faydalıdır. Tüketilen besinlerdeki yüksek lif sayesinde bağırsaklar çalışmakta, temizlenmekte ve sindirim sistemi sorunları olmamaktadır. Bu popüler beslenme tarzında tüketilen besinler çiğ olduğu için emilimi çok yüksektir ve vücut besin değerlerini tam olarak almaktadır. Enzimler 45 derecenin üzerindeki ısılarda ölürler, enzimleri yok olan besinlerin sindirilebilmesi için de karaciğer ve pankreas enzim üretmeye çalışarak gereksiz enerji harcarlar. Enzimleri yüksek besinlerin tüketilmesi karaciğer ve böbreklerin zamanla temizlenmesini sağlamaktadır. Hastalıklara yakalanma oranı düşmekte ve bağışıklık önemli ölçüde güçlenmektedir.

Çiğ beslenmek Zayıflatır mı?

Çiğ beslenmek, zayıflama diyetleri içinde kısa vadede toksinlerin ve ödemlerin vücuttan atımı için uygun olabilir. Uzun vadede zayıflama diyetlerinde amaç, kişilerin protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral ihtiyacını dengeli bir biçimde karşılamaktır. Bu noktada çiğ beslenme diyetleri yetersizdir. Ama uzun vadeli zayıflama diyetlerinin ara dönemlerinde yine bir alternatif olarak kullanılabilir. Yoğun ilaç tedavisi sonrası, kanserden korunma, sindirimi rahatlama gibi amaçlarla dönemsel olarak uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top