Menu

Boyadan Yanan Saçlara Bakım Önerileri

Boyadan yanan saçlar, kadınların güzellik uğruna ödün vermek zorunda kaldıkları bir gerçek. Saç boyaları, içinde bulunduğu kimyasallar nedeniyle zamanla saçı yıpratır ve yanmasına neden olur. Özellikle sürekli saç boyatan kişiler veya saç rengini sıklıkla değiştiren kişilerde saç yanmaları daha hızlı oluşabilir. Bu durumlarda kadınlar saçlarını ya kestirmek zorunda kalırlar ya da yıpranmış saçlarla dolaşmaya mahkum kalırlar. Oysa boyadan yanan saçlarla ilgili çözüm önerileri, saçların kendini toparlamasında fayda gösterebilir.

Boyadan Yanan Saçlara Bitkisel Bakım Maskeleri

Hindistan Cevizi Maskesi
Küçük bir kaba, 1 tam yumurta kırılıp koyulur. Üzerine 5 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı eklenir. İyice karıştırılır. Karışım işlemi bittikten sonra, parmak uçları yardımı ile saç köklerine masaj yaparak yavaşça uçlara doğru eşit miktarda saça yedirilir. 20-30 dakika kadar saçta bekletilir. Daha sonra saçlar şampuanlanıp bol su ile durulanır. Bu maske, gün aşırı uygulanabilir. Hindistan cevizi maskesi, saçlara ışıltı verirken yıpranmış saçları onarıp saç köklerini besleyebilir.
Yeşil Ceviz Maskesi 
Küçük boy bir tencereye 1,5 litre su koyulur. İçine 750 gram yeşil ceviz kabuğu eklenir. Daha sonra ceviz yaprağı ilave edilir ve su kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynayan su gözlemlenir. Su yarıya indiğinde büyük bir bardağa süzülür. Bardağın içine 1 fincan sirke ilave edilir. Hazırlanan bu su ile, saçlar şampuanlandığı zaman durulanır. Daha sonra tekrar duru su ile durulama işlemi yapılabilir. Yeşil ceviz maskesi ile yanmış olan saçlar, kendini daha hızlı bir şekilde toparlayabilir.
Yumurta Maskesi
Küçük bir kaba 1 yumurta kırılır. Üzerine 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir. İyice karıştırılır. Bu karışım saçlara, kökten uçlara doğru iyice yedirilir. Uzun saçlar için 2 yumurta kullanılabilir. Yumurta maskesi, saç kırıklarını onarmada fayda sağlayabilir.

Ayrıca;

 

  • Saçlar, 4 ayda 1 boya gördüğü taktirde çok daha az zarar görebilirler.
  • Boyadan yanan saçlara, fön, maşa, düzleştirici gibi saç şekillendirici aletler kullanmak, saçın daha fazla zarar görmesine neden olabilir.
  • Boyadan dolayı zarar görmüş saçlar için her ay düzenli olarak saç kırıklarını aldırmak, saçın kendisini daha çabuk toparlamasında fayda sağlayabilir.
  • Saçın hava alması önemlidir. Yıpranmış saçları sürekli şapka ile kamuflaj etmeye çalışmak, saça daha çok zarar verebilir.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top