Menu

Bilinçsiz Zayıflamanın Zararları Neler?

Hızlı ve aşırı zayıflamanın zararları neler?

Hızlı kilo vermek, kilo sorunu olan hemen herkesin hayali. İnsanların gözünde büyüttüğü asında bu sağlık sorunu dünyada ve bizde çılgın bir sektör yaratmış, farklı pazarlama stratejilerinin gelişmesine fırsat vermiştir.Her gün farklı iletişim kanallarında sıklıkla karşılaştığımız  “Haftada 5 kilo zayıflama garantisi”, ”Mucize zayıflama formülü”, ”Beşi bir yerde ile hızlı kilo kaybedin” ifadeleri benim de dikkatimi  çekenlerden. Yine sık görmeye alıştığımız çok hızlı kilo verenlerin  hayatını kaybettikleri haberleri. Bütün bu olup bitenlerden hepimiz etkilenir ancak pek azımız ders çıkarırız.

Hızlı kilo verir, aşırı zayıflarsak başımıza gelebilecek sağlık sorunları…

BEYİN

Karbonhidrat diyeti beynin fonksiyonlarını düzenleyen özellikle hafıza kapasitesini artıran serotonin maddesini etkiler. Hafıza kaybı ve çeşitli beyin bozuklukları başlar. Zeka kaybı başlar ve beynini hızlı ve doğru karar verme fonksiyonu bozulur.

KALP

Kısa sürede kilo vermek kalp hastalıklarına yol açar. Tansiyon yükselir ve kalp hastalıkları başlar. Süratli kilo kaybı sırasında yağ kaybıyla birlikte kaslarda zayıflar. Diyet kesildiğinde mide ve karın bölgesi süratle yağ toplar. Şok diyetlerden sonra alınan kiloları kaybetmek çok zordur.

ADALELER

Protein eksikliği adale zayıflığına yol açar. Özellikle sabahları kahvaltıyı kesmek adaleleri etkiler.

CİLT

Şok diyet B vitamini öncelikli olmak üzere tüm vitaminlerin ve minerallerin kaybolmasına yol açar. Cilt kurur ve dökülür.

KAN

Kanda demir azalması nedeniyle çeşitli kan hastalıkları başlar. Anemi ve hemoglobin bozuklukları görülür. Çabuk yorulma, kırgınlık, halsizlik görülür.

SAFRA KESESİ

Diyet safra kesesi faaliyetini etkiler. Çalışmayan safra kesesi taş üretmeye başlar.

KEMİK

Süt, yoğurt ve peynirin az tüketilmesinden dolayı ortaya çıkan kalsiyum eksikliği kemik erimesine yol açar Kemiklerin kırılması kolaylaşır, kırıkların iyileşme süresi ise uzar.

ENERJİ

Metabolizma bozuklukları lahana diyeti, greyfurt diyeti gibi sebze meyve diyeti sonucu ortaya çıkar.Sadece meyve ve sebze ile beslenenlerde (et ve balık yemeyenlerde) metabolizma bozuklukları ortaya çıkar, tüketilen her türlü besin kilo yapar

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top