Menu

Beyne İyi Gelen Yiyecekler

Doğru beslenme ve vitamin, protein ve mineraller tarafından varlıklı besinlerin kullanımı bütün organlar gibi beyin işlevlerinin yerine getirilmesi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Vitamin eksikliği, yetersiz beslenme, günlük olarak alınması gereken minerallerin alınmamasından dolayı beyni son derece etkilemektedir. Doğru beslenme sadece vücudu değil beyni de doğrudan etkilediğinden dolayı beyne iyi gelen vitamin ve mineral içeren yiyecekleri tüketerek beyin sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yaban Mersini: Yaban mersinin yaşla birlikte zayıflayan hafızayı güçlendirmek için kullanılabilir. C ve A vitamini gibi iki önemli antioksidan bakımından zengin olan yaban mersini üzerine Birleşik Krallık’ta Reading Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, sinir hücreleri ile direk etkileşime geçerek belleği geliştirdiği yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçları arasında yaban mersininin nöron sinyallerinin gücünü artırarak, serbest radikallerin yol açtığı oksidatif strese karşı beyni koruduğuna yer verilmiştir. –

İstiridye: Çinko ve demir bakımından zengin olduğundan dolayı beynin hatırlatma kabiliyetini artırmaktadır. Ayrıca da istiridye gençlik iksiri olduğundan dolayı da zekâya da faydası bulunmaktadır.

Tahıl Ürünleri: Tahılların insan bedeni için önemini sizlerde iyi bilirsiniz öyle değil mi? Kepekli buğday, içerdiği yüksek folik asit ile kan dolaşımı artırarak birçok vitamin ve B6 içerisi sayesinde hafızaya son derece iyi gelmektedir.

Yumurta: Yaşımız ilerledikçe beynimiz zayıfladığından dolayı, yumurtanın içerisinde barındırdığı yüksek oranda B12 bulunduğundan dolayı Alzheimer hastalığın tedavisinde oldukça önemli bir besin kaynağımızdır. Günde 1-2 yumurta tüketerek beyin sağlığı için oldukça önemlidir.

Köri: Bu besin zekâ için oldukça önemlidir. Beynin yaşlanmasını ve yavaşlamasına karşı mücadele etmeye son derece yararlıdır. Küçük bir miktar tüketildiği takdirde sizin vücudunuza bir ay boyunca yetecektir.

Dut: Küçük yumuşacık meyvelerin çoğu, yaban mersini dut, böğürtlen ve ahududu gibi meyveler zekâyı güçlendirmesinde büyük etkisi olan antioksidanlarla doludur. Günde bir defa bu küçük yumuşacık meyvelerden tüketerek beyinde yaşlanmayı da yavaşlatabilirsiniz.

Fındık: Fındık, ceviz, fıstık, badem, kabak çekirdeği, kaju ve ayçiçeği yağı tohumu zekâ için birer mezedir. Omega, Omega3, E vitamini ve B6 içererek sizlerin daha rahat düşünmenize yardımcı olacaktır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: B12 ve B6 vitaminlerini içeren bu sebzeler zekâ için son derecede önemli besin kaynaklarıdır. Ayrıca da Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılarak hastaların hatırlama kabiliyetini yükseltirler.

Yeşil Çay: Yeşil çayda bulunan polifenoller, özellikle flavonoidlerin belleği geliştirdiği düşünülmektedir. Bu antioksidanlar Alzheimer hastalarında beyinde plak oluşumuna neden olan protein üretimini baskılamaktadır. Flavonoidler, antioksidan özellikleri ile yaşlılarda sinir hücresi kaybına neden olan serbest radikallere karşı koruma sağlar. Newcastle Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, yeşil çay ve siyah çayın (yeşil çayla aynı bitkiden üretilir) beynin hafıza bölümünü etkileyen bazı enzimlerin aktivitesini azalttığı tespit edilmiştir.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top