Menu

Beyazlayan Saçları Kurtarmanın Yolları

Beyazlayan saçları eski haline getirmek mümkün mü? saç beyazlaması nedenleri, saçlar neden beyazlar işte merak edilen soruları sizler için için araştırdık

Saçların beyazlaması kadınlar ve erkekler için ortak problemdir. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur. Fakat bazı faktörler nedeni ile erken yaşta saç beyazlaması ile karşılaşılmaktadır. Bu faktörlerin en başında stres gelir. Diğer faktörler ise sigara kullanımı, yanlış beslenme ve genetik yatkınlıktır. Yaşlanmayla birlikte ise saçtaki melonasitler görevini yapamaz hale gelir ve pigment üretemezler. Bunun neticesinde de saçlar beyazlar.

Beyaz saçlardan kurtulmak kadınlar için daha kolaydır. Boya gibi kimyasal işlemler sayesinde saçlarındaki beyazları kapatabilirler. Fakat erkekler boyadan kaçınırlar ve beyaz saçlara mahkum olduklarını düşünürler. Oysa ki bazı doğal ürünler beyaz saçlardan kurtulmayı sağlamaktadır.

beyazlayan-saclara-kur-tedavisi

Beyaz saçları eski haline getirmek için;

1- Saç vitaminleri: Saçlarımız keratin adı verilen maddeden meydana gelmektedir. Saça rengini veren madde melanin pigmenti olup, kullanılacak saç vitaminleri bunu destekler ve daha uzun süreler melanin salgılanması olur. Sonuç olarak saçlar daha geç sürede beyazlar. Saçların beyazlamaya başladığı ilk zamanlarda kullanılmaya başlanılabilir.

2- Beyazlama karşıtı şampuanlar: Beyazlama karşıtı olan şampuanları saçlarınızın beyazlamaya başladığını gördüğünüz andan itibaren düzenli olarak kullanabilirsiniz. Bu şampuanlarda da melanin pigmentini destekleyici maddeler bulunmaktadır. Saçlardaki beyazlıklar azalana kadar kullanılmaya devam edilmelidir. Bu aşamadan sonra da haftada bir kez bu şampuanın kullanımına devam edilebilir.

3- Saç boyası: Saç boyaları kimyasal olduğu için saçlara zararlıdır aslında. Saçın kırılmasına ve zayıflamasına sebep olmaktadır. Saç renginizi değiştirmek isterseniz asıl kullanılması gereken beyaz karşıtı losyonlardır ve bunlar melanin koruyucudur. Saça kına yakmak da toplumda beyazlara karşı başvurulan yöntemlerden biridir.

4- Saç kürleri: Saç renginin değiştirilmesi için uygulanan kürler uzun vadede saç rengini değiştirebilmektedir. Boyadaki gibi hemen sonuç elde edilemez, ancak doğal yollardan saçlarını beyazlardan arındırmak ve korumak istiyorsanız en uygun olanı bu saç kürleridir. Beyaz saçların eski haline dönmesinde doğal etkileri bulunmaktadır. Birkaç doğal kür tarifi vermek gerekirse;

Ceviz kürü:

Üzerindeki yeşil kabuğu kurumuş olan 5 adet ceviz suda kaynatılır. Elde edilen suyla 21 gün saç diplerine masaj yapılarak yıkanır ve durulanmaz. Saçlarınızı yıkayacağınızda şampuan yerine doğal sabun kullanmanız daha yararlıdır. Saçınızda beyazlar yok olana dek küre devam edilir.

Hindistan cevizi yağı kürü:

Dört çay bardağı Hindistan Cevizi yağına altı tane Hint Bektaşi üzümü eklenir ve bekletilir. Koyu renkli bir saklama kabında muhafaza etmeniz gereken bu kürü haftada bir defa masaj yaparak saçlara uygulayabilirsiniz. Uygulamadan 1 saat sonra saçlar yıkanır ve durulanır. Yıkamada bitkisel şampuan kullanmak gerekir. Ayrıca iki adet Hint Bektaşi üzümü alkali suda bekletilir ve sabahları saça uygulanır. Güçlü bir antioksidan özelliği de bulunan kür saçlarınızın beyazlığını giderecektir.

Deve kuşu yağı (emu) kürü: Emu yağı, lor peynir, karabiber ve B vitamin ampulü birbirine karıştırıldıktan sonra saçlara masaj yapılarak uygulanır. 1 saat sonra bitkisel bi,r şampuan kullanılarak yıkanır ve ardından durulanır. İçeriğindeki zengin Omega-3 sayesinde B vitamini takviyesi de yapıldığında saçlardaki pigmantasyonu arttırıcı özellikte olur.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top