Menu

Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecekler

Bağırsaklar mide ve anüs arasında kalan bölümlere denir. Bağırsak hareketlerinizin doğal ve düzenli olarak çalışması, sindirimin doğru olarak çalışması, lavaboya çıkabilme ve gaz, şişkinliğin önlenmesi için son derece önemli bir noktadır. Bağırsak sistemimizi düzene sokmak için günde bol miktarda lifli gıdalar ve de yanında bol su tüketmek gerekir. Bağırsaklarımızı düzene sokan ve bağırsaklarımıza iyi gelebilecek yiyecekleri tüketmeye özen göstermemiz gerekir. Bu yiyecekler;

Bakliyat: Bezelye, fasulye, nohut ve mercimek gibi yüksek oranda lif içeren bakliyatlar sayesinde sağlıklı bağırsak hareketine yardımcı olacaktır. Bakliyat ürünleri aynı zamanda da demir ve protein bakımından mineraller açısından oldukça önemlidir.

Kepekli Tahıllar: Herkesin bildiği gibi kepekli tahılların içerisinde bol miktarda lif bulunmaktadır. Ondan dolayı tahıl ürünleri alınırken bol lifli gıdalara dikkat ediniz. Bu kepekli tahıllar; tam buğday ekmeği, yulaf ezmesi, tam beyaz ekmek gibi.

Salep: Herkes tarafından sevilerek içilen ve kış aylarının vazgeçilmezi olan salep, her gün bir fincan içildiği takdirde bağırsak kurtlarını düşürdüğünü söyleyebiliriz.

Kuru Meyveler: 3 adet kurutulmuş incir 1.5 gram, 2 adet kuru kayısı 1.7 gram ve 3 adet kuru erik yaklaşık olarak 1.9 gram besin lifi içermektedir. Bu tip kuru meyveleri atıştırmalık olarak tüketerek hem öğünler arasındaki açlık hissini bastırabilir hem de sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kuru meyveler salatalarda da kullanılabilir.

Taze Meyveler: Meyveler lif bakımından zengindir ve günlük ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin çoğunu almanıza yardımcı olur. Örneğin 1 fincan ahududu yaklaşık 8 gram, orta boy bir armut ise 5.5 gram lif içerir. Diğer yüksek lifli meyveler arasında kabuklu elma, portakal, çilek ve muzu sayabiliriz.

Sebzeler: Bağırsaklar iyi gelen sebzeler arasında ilk sıralarda enginar, brokoli, şalgam, mısır, Brüksel lahanası ve patates gösterilmektedir.

Su: Gıdalar yoluyla alınan liflerin sindirilmesi, bağırsakların daha kolay çalışması için gün boyu alınan sıvı miktarı önem taşımaktadır. Bu sıvının kahve ve çay gibi içecekler yerine su olarak alınması gerekmektedir. Yetersiz su tüketimi bağırsakların sertleşmesine ve tuvalete çıkmada zorlanmaya neden olabilir

Tarçin: Her gün bir şeker kaşığı tarçını bir bardak ılık suyun içine karıştırılarak içilmesi takdirde bağırsaklarınıza oldukça iyi geleceğini sizlerde fark edeceksiniz.

Bağırsaklardaki İyi Bakterileri Arttıran Gıdalar

Süt Ürünleri: Süt probiyotik bakımından zengindir ve her iki ana gruptaki probiyotikleri içerir. Aldığınız sütün etiketinde “canlı ve aktif kültürleri içerir” yazısı bulunuyorsa iyi bakteri içeriyor anlamına gelmektedir.

Prebiyotikler: Enginar, muz, çilek, keten, sarımsak ve bal gibi besinlerde doğal olarak bulunan prebiyotikler iyi bakteriler için enerji sağlar ve besinlerin parçalanmasına katkıda bulunur.

Takviyeler: Laktoz intoleransı bulunan kişiler probiyotik bakımından zengin süt ve süt ürünlerini tüketemediğinden doktora danışarak probiyotik takviyesi kullanabilirler.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top