Menu

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı günümüzde her insanın karşılaşabileceği yaygın bir cilt hastalığıdır. Genellikle yetişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülmesine karşılık kadınlarda ve çocuklarda da azda olsa rastlanan bir durumdur.

Oldukça basit bir tedavi süreci olan bu hastalık tamamen iyileşmesine rağmen ileride tekrar görülebilmektedir. Bu hastalığa sebep olan organizmaya halk arasında mantar denir. Söz konusu mantarın en iyi ürediği ortamlar karanlık ve nemli bölgelerdir. Bu hastalığın belirtileri şöyledir.

Ayakta kızarma ve kuruma gibi olaylar. Ayakta şiddetli bir kaşıntı ve su toplama ile birlikte oluşan yaralar. Ayak parmaklarınız arasında soyulma , yarılma veya nemlenme görülebilir. Ayak tırnağı kalınlaşır ve rengi soluk bir renge dönüşür. Tırnağınızı kaybetmenize bile sebep olabilir.

Ayak mantarı olan hastalarda genellikle ayakta yanma ve şiddetli kaşıntı görülür. Fakat her ayak mantarında kaşıntı görülmeyebilir. Bunun yanı sıra ayak tırnağında da mantar oluşumu söz konusudur fakat ayak mantarı kadar kolay bir tedavisi yoktur. Tırnak kalınlaşması yaşa bağlı bir durum değildir ve genellikle tırnak mantarına bağlıdır.

Ayak Mantarının Çeşitleri

Ayak mantarının görüntüsü herkeste aynı değildir. Bazı kişilerde sadece ayak parmakları arasında ( özellikle son iki ayak parmağı arasında ) soyulma, kepeklenme ve çatlamalar şeklinde görülürken bazı kişilerde ise ayak tabanında ve yanlarında kızarıklık, kepeklenme ve su toplayan yaralar görülebilmektedir.
kişisel bakım ve ayak mantarı

Tedavide kişisel bakım çok önemlidir. Ayaklar özelikle parmak araları temiz ve kuru tutulmalıdır. Ayaklar en az günde 2 defa olmak üzere su ve sabunla yıkanmalı ayrıca dikkatli şekilde kurulanmalıdır. Ayrıca deriye sürülen veya ağız yoluyla alınana ilaçlar tedavi sağlar. Şiddetli enfeksiyonlarda mantarlı bölgede oluşan ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için antibiyotik tedavisi de gerekebilir. Ayak mantarı zor iyileşebilir ve tekrarlayabilir. Uzun süreli tedavi gerekebilir.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top