Menu

Astıma İyi Gelen Yiyecekler ve Etkileri

Solunum güçsüzlüğüne neden olan solunum sistemi hastalığına neden olan astıma; akciğer, alerji hastalığı ve ruhsal nedenler etken olabilir. Astım en yaygın kronik hastalıklardan biri olarak kişinin yaşam standardını olumsuz yönde etkilemektedir. Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat ederek astımın önüne geçme şansınız olabilir. Bundan dolayı astıma iyi gelecek yiyecekleri tüketerek kendinizi iyi hissetmeye çalışırsınız.

Soğan ve Sarımsak: İçerisinde barındırdığı Quercetin adında olan kimyasal içerikli soğan ve sarımsak astım atıklarının sayısını ve şiddetini akciğer iltihabına neden olan enzimleri bastırarak düşürmektedir.

Keten Yağı: Keten bitkisinin tohumlarından elde edilen keten tohumu yağı omega 3 yağ asidi bakımından oldukça zengindir. Bu esansiyel yağ asitleri bronşiyal dokularda meydana gelen iltihaplanmayı azaltarak astım hastalarının nefes alıp vermesini kolaylaştırırken belirtileri hafifletir.

Maydanoz Suyu: Astım hastalığına sahip kişilerin maydanoz tohumunu ya da yapraklarını kaynatarak ve bir müddet beklettikten sonra içilmesi takdirde bir şifa kaynağıdır.

Nane Suyu: Taze tane yapraklarını kaynatarak tüketimi oldukça faydalıdır. Birçok nefes açıcısı olarak kullanılan nane astım için özellikle sabahları içildiğinde birçok faydasını göreceksiniz.

Çikolata: İçerisinde kafein içerdiğinden dolayı astımdan kurtulmaya yardımcı bir besin kaynağımızdır. Kahve ve çayda oldukça etkili olmasının yanında bol kakao barındıran çikolata astıma iyi gelmektedir.

Elma: Astımın önlenmesinde özellikle elmada bulunan antosiyanin ve ploridzin adlı flavonoidler etli olmaktadır.

Domates: Yapılan araştırmalara göre her gün alınması gereken 1000 mg C vitamini, göğüs hırlamalar, astım krizleri ve bronşit plazmalarını ortadan kaldırmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı C vitamini dostu olan domatesi bolca tüketerek astım sorununuzu giderebilirsiniz.

D Vitamini: Yumurta, süt ve somonu bol bol tüketmeye bakın. Buna ek olarak da güneşte bir miktar zaman geçirin.

Magnezyum: Astımla mücadele eden en faydalı minerallerden bir tanesi de magnezyumdur. Ispanak, badem, avakado, lahana, bezelye, yeşil fasulye gibi magnezyum bakımından oldukça güçlüdür.

Nar: Astıma son derecede iyi gelen besin kaynağımızdır.

Astım Hastalarının Tüketmemesi Gereken Gıdalar

Tuzlu Yiyecekler: Tuzlu gıdalar astım belirtilerinin artmasına neden olabilir. Hamburger, tuzlu patates kızartması, patates cipsi, hazır konserve yemek, beyaz ekmek, işlenmiş peynir, şarküteri ürünleri, soya sosu, hazır çorba gibi gıdalarda genellikle vücudun ihtiyacından fazla sodyum bulunmaktadır. Tuzu mümkün olduğunca azaltmaya ve tuz içermeyen baharat karışımları kullanmaya çalışın. Cips, kraker gibi atıştırmalıkları zaman yarayarak meyve ve sebze gibi sağlıklı alternatifleri ile değiştirin.

Doymuş Yağ: Doymuş yağ kızartmalarda, yağlı süt ürünlerinde ve kırmızı ette bulunan sağlıksız bir yağ formudur. Bu yağ bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olarak astım krizlerinin sıklaşmasına yol açabilir. Tereyağı, yağlı süt ve peynir, patates kızartması, fast-food ürünleri yerine yağ kaynağı olarak zeytinyağı, fındık, keten tohumu yağı kullanabilirsiniz. Genel olarak ağır yağlı yemekler tüketmekten kaçının. Ayrıca trans yağ içeren ticari bisküvi, pasta, tatlılar, kek gibi gıda ürünleri sadece astıma değil kalbiniz ve damarlarınız içinde zararlı besinler arasında yer almaktadır.

Gaza Neden Olan Gıdalar: Aşırı ağır ve şişkinliğe neden olan gıdalar astım ataklarını tetikleyebilir. Ağır yağlı kebap ve benzeri et yemeklerini, fazla baharatlı yiyecekleri, gazlı içecekleri azaltarak gaz oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ayrıca gaz yaptığı bilinen karnabahar, fasulye, brokoli, bezelye, kuşkonmaz gibi sebzeleri az tüketmeye çalışın.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top