Menu

Antep Fıstığının Faydaları

Antep Fıstığı (Pistacia vera):On metreye kadar yüksekliği olan bir ağaçtır. Antep fıstığı ağacının tepesi basık ve yuvarlaktır. Çok yaygın olarak antepfıstığının kurak,susuz ve diğer bitkilerin gelişemeyeceği yerde gelişebildiği bilinmektedir. Adını, ülkemizde en çok yetiştiği yer olan Gaziantep’ten alan, antep fıstığı ağacının, yağlı ve ince kabuklu yemişine denir. Besin değerleri ve kalorisi yüksek bir besin olan Antepfıstığı bol miktarda protein ve mineral barındırır. Özellikle B1 vitamini, B2 vitamini, E vitamini ve C vitamini ile potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve demir minerali açısından zengindir.

Taze (kavrulmamış) Antep fıstığı sağlığa zımba gibi bir etki yaratabilmektir. Bu küçük yeşil fıstık sadece besin değeri ile değil vitaminleri ile de öne çıkmaktadır. Taze Antep fıstığını günlük öğünlerinizin bir parçası yapmak kanser, kalp ve solunum hastalıklarına bağlı hayati risklerde bir düşüş ile ilişkilendirilmektedir.

Yararlarından fayadalanmak için Antep fıstığını bolca yemenize gerek yoktur. Dikkat etmeniz gereken yağlı ve zengin aromasının sizde bağımlılık ve aşırı tüketme yaratmamasıdır. Günlük bir avuç kadar yani yaklaşık 75 fıstık en uygun miktardır. Kabuklu olarak almanız ve bu nedenle yemenizin daha uzun sürmesi fazla tüketmenize engel olabilir. Ayrıca kabukları sayarak doğru miktarda yediğinizden de emin olabilirsiniz.

Antep fıstığını günlük hayatınıza entegre etmenin en kolay yollarından biri onu bir garnitür, bir süsleme aracı olarak salatalarınızda ya da diğer yemeklerinizin üzerinde kullanmaktır.

antep-fistigi-faydalari-nelerdir

Antep Fıstığının Sağlığa Etkileri

Antepfıstığı vücuda enerji verir. Yorgunluğu giderir. Bedeni ve zihni kuvvetlendirir. Cinsel gücü arttırır. Karaciğerin ve bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır. Böbrek ağrılarını hafifletir. Kalp hastalıkları riskini azaltır. Vücudun gelişmesini destekler. Hastalarda iyileşmeyi hızlandırır. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü hafifletir.

  • Göğsü yumuşatır. Öksürüğü keser.
  • Böbrek ve safra kesesi ağrılarını dindirir.
  • İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler.
  • Cinsi arzuları artırır, bedeni ve zihni kuvvetlendirir.
  • Kalbi kuvvetlendirir. Kroner kalp hastalığının riskini azaltır.
  • Akciğeri iltihaplardan temizler.
  • Böbrek ve meshane kumlarını düşürür.
  • Devamlı yenirse azaları kuvvetlendirir.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top