Menu

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

Adet Gecikmesi Sancısı Çeken Genç Kızımız.

Aslında çok bilinen bir yanlış maalesef halen çok aktif şekilde devam ediyor. Kadınlar her ay değil, 28 günde bir regl olurlar. Durum böyle olunca kadınların her seferinde adet günleri 3 ya da 3 gün daha öne çekilmesi gerekir. Eğer sizin aynen böyle bir durum ise hiç korkmanıza gerek yok. Tam da olması gerektiği gibi yaşıyorsunuz. Oysa bu süreyi aşıyorsanız ve hatta bir haftadan çok daha uzun bir süre regl olmanız erteleniyorsa o halde horman değerlerinize baktırmanız şarttır.

Regl durumlarınız ile ilgilenecek olan doktor branşı yine hiç uzak olmadığınız kadın doğum uzmanları olacaktır. İlk muayenenizi olur ve gerekli tetkikleri yaptırırsınız. Eğer sizin genellikle düzenli olan âdetiniz sadece bu ay için bir gecikme durumunuz var ise hemen panik olmanıza gerek yok. Her adet gecikmesinde olduğu gibi ilk şüpheleneceğiniz durum bir gebelik ihtimalidir. Eğer cinsel ilişkiye girmiyorsanız o halde vücudunuzda bir şaşma var demektir.

Ortalamaya baktığınızda birçok kadın aslında geç regl sorununu yaşıyor. Bunun en başta bilinen nedenleri kesinlikle kadının içinde yaşadığı durumdur. Özellikle stresli ve yoğun bir hayat temposu içinde yer arıyorsanız adet gecikmeleri çok sık görülecektir. Bu durum kadınları daha da çok strese sokuyor ve sinirlerinin oynamasını ve daha da gecikmesini sağlıyor olacaktır. Bunların dışında diğer adet gecikme nedenleri arasında ise yapılan hava değişimleri yer alır. Eğer sürekli ikamet ettiğiniz bir yerden farklı bir ile geçerseniz bu durumda da vücudunuz etkilenecek ve biraz geç regl olma durumları yaşanabilecektir.

Eğer tüm bunların dışında bir hayatınız var ise ve yine de regl günleriniz çok gecikiyor ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kabul edilen regl gecikme gün sayısı bir hafta kadardır. Bir haftayı geçen durumlarda doktorunuza danışabilir ve kan söktürücü ilaçlar ile sizlerin regl olmasını sağlayabilirsiniz. Ama tüm bunlardan önce mutlaka ve mutlaka cinsel ilişki hayatı yaşıyorsanız bir gebelik testi yaptırmanız şart olacaktır. Kendiniz yapabileceğiniz gibi doktorunuzdan da yardım alabilirsiniz.

Yorum Bırakmayı Unutmayınız

Top